Jeremy Rifkin Kimdir Hayatı

Ekonomist Jeremy Rifkin, 26 Ocak 1945 tarihinde ABD, Colorado eyaletinin Denver şehirinde dünyaya geldi.
Rus Yahudi göçmeni Vivette Ravel Rifkin, Milton Rifkin çiftinin oğludur.

Chicago’nun güneybatı tarafında yetişti. 1967 senesinde Pennsylvania Üniversitesi, Wharton School of Finance and Commerce işletme Fakültesini bitirdi.
1968 senesinde Tufts Üniversitesi’ndeki Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda Uluslararası İlişkiler bölümünde okudu.

1973 senesinde Rifkin, Boston Limanı’nda Boston Çay Partisi’nin 200. Yıldönümü anma töreninde petrol şirketlerine karşı kitlesel bir protesto düzenledi.
Aktivistler boş petrol varillerini Boston Limanı’na boşaltırken protestoya binlerce kişi katıldı.

1977 yılında Ted Howard ile çevre, ekonomi ve iklim değişikliği ile ilgili hem ulusal hem de uluslararası kamu politikası konularında aktif olan Foundation on Economic Trends’i (FOET) kurdu.

Rifkin, 2015 senesinde Belçika’daki Hasselt Üniversitesi’nden ve Liege Üniversitesi’nden fahri doktora aldı.
Jeremy Rifkin, Amerikalı ekonomik ve sosyal kuramcı, yazar, konuşmacı, siyasi danışman ve aktivisttir.

Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında yirmi iki kitap kaleme aldı.
Yazılarında “ilerleme çağından” sonra “dayanıklılık çağına” geçilmesini öneriyor ve yeşil enerjinin önemini vurguladı.

Jeremy Rifkin, küresel ekonomik kriz, enerji güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluğunu ele alan uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik planı olan “Üçüncü Sanayi Devrimi”nin baş mimarıdır.

Üçüncü Sanayi Devrimi, 2007 senesinde Avrupa Parlamentosu tarafından resmen desteklendi.
Jeremy Rifkin, iklim değişikliğini ele alma konusundaki çalışmaları sebebiyle Aralık 2020’de 13. Alman Sürdürülebilirlik Ödülü’nün sahibi oldu.

Jeremy Rifkin, Almanya Eski Başbakanı Angela Merkel ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e endüstri ve sanayi teknolojileri danışmanlığı yaptı.
Jeremy Rifkin, 1990 senesinde Carol Grunewald ile hayatını birleştirdi.

Jeremy Rifkin, dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji şirketleri, elektrik iletim şirketleri, inşaat şirketleri, mimarlık firmaları, bilişim ve elektronik şirketleri ile taşımacılık ve lojistik şirketlerinden oluşan “TIR Consulting” isimli danışmanlık şirketinin başkanlığı görevini yürütmektedir.

Jeremy Rifkin, kendi oluşturduğu küresel ekonomik kalkınma ekibi, Collaborative Commons ve Third Industrial Revolution (Üçüncü Sanayi Devrimi) için IoT (Nesnelerin İnterneti / fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı) altyapısını geliştirmek için şehirler, bölgeler ve ulusal hükümetlerle birlikte çalışıyor.

Aynı zamanda ABD’nin Maryland eyaletine bağlı Bethesda kenti merkezli Ekonomik Eğilimler Vakfı’nın (FOET) kurucu başkanıdır.
Vakıf, küresel ekonomiye dahil olan yeni teknolojilerin ekonomik, çevresel, sosyo kültürel etkilerini incelemektedir.

Jeremy Rifkin, 2012 senesinden beri son on yıldır Avrupa Birliği’ne ekonomi, iklim değişikliği ve enerji güvenliği alanlarında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Ayrıca AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve birçok AB ve Asya ülkesinin devlet başkanına danışmanlık yapmaktadır.

Jeremy Rifkin, 1995 senesinden bu yana Pennsylvania Üniversitesi Wharton School Yönetici Eğitim Programı’nda kürsüsü bulunuyor.
Okul, CEO’lar ile üst düzey yöneticilere ticari faaliyetlerini sürdürülebilir ekonomilere dönüştürme konusunda eğitim vermektedir.

Bilimsel ve teknolojik değişimlerin ekonomi üzerindeki etkileri ile ilgili 20’den fazla kitap yazan Jeremy Rifkin’in yazdığı eserler dünya genelinde 35 dile çevrildi.

AYRICA BAKIN

İlyas Salman Kimdir Hayatı

İlyas Salman 1950 yılında Malatya ili Arguvan ilçesi Asar köyünde dünyaya geldi. Nüfus cüzdanında doğum …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!