Joseph de Maistre Kimdir

Joseph de Maistre (1 Nisan 1753 – 26 Şubat 1821), Fransız Devrimi’nden hemen sonraki dönemde, sosyal hiyerarşi ve monarşiyi savunan Savoylu filozof, yazar, hukukçu ve diplomat.

Maistre, 1753 yılında, o dönem Savoy Hanedanlığı tarafından yönetilen Sardinya-Piemonte Krallığı’nın bir parçası olan Savoy Dükalığı’na bağlı Chambéry’de dünyaya geldi. Maistre’in ailesi, Fransız ve İtalyan köklerine sahipti.

Maistre, 1772 yılında hukuk öğrenimi için Torino’ya gitti. 1774 yılında hukuk doktorasını aldıktan sonra, Sardinya-Piemonte Krallığı’nın diplomatik hizmetinde çalışmaya başladı.

1785 yılında, Sardinya-Piemonte Krallığı’nın Rusya Büyükelçisi olarak atandı.

Maistre, Rusya’da bulunduğu süre boyunca, Rus İmparatoriçesi II. Katerina ile yakın ilişkiler kurdu. II. Katerina, Maistre’in fikirlerinden etkilenerek, onu Rus İmparatorluğu’nun siyasi ve kültürel reformlarında danışman olarak görevlendirdi.

Maistre, 1792 yılında, Fransız Devrimi’nin başlaması üzerine, Rusya’dan ayrıldı. Maistre, Fransız Devrimi’ni bir yıkım ve kaos olarak gördü ve bu devrime karşı şiddetle karşı çıktı.

Maistre, 1797 yılında, İsviçre’nin Lausanne kentine yerleşti. Lausanne’da, çeşitli konularda makaleler ve kitaplar yazdı. Maistre’in en önemli eserleri arasında, “Du Pape” (Papa Hakkında), “Les Soirées de Saint-Pétersbourg” (Saint Petersburg Geceleri) ve “De la Souveraineté” (Egemenlik Üzerine) yer alır.

Maistre, 1821 yılında, Lausanne’da öldü. Maistre’in fikirleri, Fransız Devrimi’nin ardından ortaya çıkan siyasi ve kültürel tartışmalarda önemli bir rol oynadı.

Maistre’in en önemli eserleri arasında şunlar yer alır:

  • Du Pape (Papa Hakkında) (1817)
  • Les Soirées de Saint-Pétersbourg (Saint Petersburg Geceleri) (1821)
  • De la Souveraineté (Egemenlik Üzerine) (1817)

Maistre’in fikirleri, sosyal hiyerarşi ve monarşiyi savunuyordu. Fransız Devrimi’ni bir yıkım ve kaos olarak gördü ve bu devrime karşı şiddetle karşı çıktı. Maistre’in fikirleri, 20. yüzyılda totaliter rejimler tarafından benimsendi ve kullanıldı.

İşte Joseph de Maistre’in bazı önemli eserlerinden alıntılar:

  • “Papa, insanlığın en eski ve en güçlü kurumudur.”
  • “Monarşi, Tanrı’nın iradesinin bir ifadesidir.”
  • “Fransız Devrimi, insanlığın en büyük felaketidir.”
  • “Demokrasi, bir tiranlığın öncüsüdür.”
  • “İnsan doğası, kötülük ve kaos doludur.”

Joseph de Maistre’in fikirleri, bugün hala tartışılmakta ve tartışılmaktadır.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!