KENT ŞARKILARI

KENT ŞARKILARI GRUBU KİMDİR

Kent Şarkıları, 2011’de Erkan Güneş tarafından kurulmuş bir gruptur.

“Büyüsün Şarkılar” sloganıyla yola çıkan Kent Şarkıları Grubu kendi imkanlarıyla ayakta duran, popülist kaygılar taşımayan, aşka, dostluğa, doğaya ve çocuklara şarkılar söyleyen bağımsız bir gruptur.

Deniz Anlatıyor Mu Beni Sana (2011), Başka (2012), Anısı Kalmıştır (2014), Sevgiden Yana (2017), En Güzeli Sensin (2021) adlı 5 stüdyo albümleri, Çocuğun Düşü (2013), Bir Gökyüzü Çiz (2015), Bir Başıma (2015), Dünya Bahçesi (2016) ve Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum (2016) adlı 5’te tekli çalışmaları müzikseverlerle buluştu.

İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Erdal Güney, Hüseyin Turan, Ayfer Vardar, Cezmi Ersöz, Berhan Arısoy, Canan Sağar, Bahar Sarıboğa gibi isimler albümlerinde misafir olarak yer aldı.

2011 yılından itibaren farklı şehirlerde farklı müzisyenlerle konserler verdiler.

2015 yılında düzenlenen Müzik Ekspres 1. Alternatif Müzik Ödülleri’nde dinleyici oylarıyla seçilen En İyi Alternatif Müzik Grubu ödülünü aldı.

Ödüllerini ise usta yorumcu İlkay Akkaya’nın ellerinden almışlardır.

En dikkat çeken albümlerinden biride “Sevgiden Yana” isimli dördüncü albümü oldu.

Önceki albümlerinde kayıp çocuklar, çocuk işçiler ve şiddet gören kadınları konu alan Kent Şarkıları isimli müzik grubu, kendi deyimleriyle sevginin içinden geçmiş 10 öykünün anlatıldığı “Sevgiden Yana” isimli dördüncü albümlerini piyasaya sürdü.

Erkan Güneş’in sanat yönetmenliğini, Cem Yılmaz’ın ise yapımcılığını, aranjör Ozan Sarıboğa’nın ise düzenlemelerini üstlendiği albümdeki parçaları Ayfer Vardar seslendirdi. Erdal Güney’in de konuk olarak şarkılar seslendirdiği albümün tüm söz ve müzikleri ise Erkan Güneş’e ait.

Çalışmalarında aşk ve dostluk temalarının yanı sıra bir takım duyarlı çalışmalara da yer verdiler.

Kaçırılan ve kaybolan çocuklar için hazırladıkları, 400 kadar çocukla birlikte klibini çektikleri, Cezmi Ersöz’ün de kayıtta konuk olarak bir şiir okuduğu Çocuğun Düşü adlı şarkı bu duyarlı çalışmalardan biridir.

Akkaya’nın yorumladığı Bir Gökyüzü Çiz’i, çocuk işçilere ve çıraklara ithaf etmişlerdir.

“Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum”, Ali İsmail’in nezdinde, askeriyle siviliyle, işçisiyle öğrencisiyle bu ülkenin öldürülen ve öldürülmeye devam edilen gencecik çocuklarına, “Savaşa Hayır” diye bağıran “Dünya Bahçesi” ise dünyanın bölünmez bütünlüğüne ve halkların gerçek kardeşliğine adandı.

Kent Şarkıları 2016 yılında Tunay Bozyiğit’in Yasnura adlı albümünde sözleri ve müziği Tunay Bozyiğit’e ait olan “Islık” adlı eseri seslendirdi.

Ardından 2017 yılında Canan Sağar’ın “On Kadın” adlı proje albümünde “Bıçak Sırtı” adlı eseri seslendirdi.

2019 yılında Gar Müzik Yapımın Alternatif Sahne adlı albümünde “Bir Şarkı Demle” adlı şarkıyı da konuk olarak seslendirdi.

Çalışmaları:

Deniz Anlatıyor Mu Beni Sana (2011),

Başka (2012),

Anısı Kalmıştır (2014),

Sevgiden Yana (2017),

En Güzeli Sensin (2021)

Çocuğun Düşü (2013),

Bir Gökyüzü Çiz (2015),

Bir Başıma (2015),

Dünya Bahçesi (2016)

Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum (2016)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!