LEYLA ÎŞXAN

LEYLA ÎŞXAN KİMDİR

Kürt gazeteci ve doğu bilimci Îşxanê Aslan Ankosî’nin kızı olarak 13 Ekim 1974 tarihinde Ermenistan’ın Erivan şehrinde dünyaya geldi. Kimlikteki adı Leyla Îşxan Aslannova-Ankosî’dir.

Elegez köyünün okulunda Kürtçe ve Ermenice öğretmenliği yapan annesi daha sonra 1980 yılında Erivan Radyosu’nda spikerliğe başlar. Yurtsever bir ailede büyüyen İşxan, kız kardeşleri Nazê ve Almast, erkek kardeşi Reşid ile aynı müzik okulunda okur. Okulda Rusça eğitim görmesine rağmen ailesi sayesinde hiçbir zaman anadili olan Kürtçeden kopmadı.

Liseyi bitirdikten sonra Rusya’nın Krasnodar şehrinde tıp okudu. Akademiden sonra 2 yıl uzmanlık alanında çalıştı. Daha sonra Krasnodar şehrinde jinekoloji ve ameliyat alanında çalıştı. 6 yıl sonra Rusya Devleti tıbbi ve bilimsel tecrübe edinebilmesi için onu 6 aylığına Almanya’ya gönderdi. 6 ay gibi kısa bir aradan sonra Almanya Sağlık Bakanlığı’nın Almanya’da çalışma önerisi üzerine Alman vatandaşlığına geçti ve doktor olarak çalışmaya başladı.

Bir röportajda mesleği doktorlukla kendinden bir parça gibi ruhuna işleyen müzik arasındaki yaşadığı çatışmayı şöyle özetlemiştir:

”Doktorluk zahmetli ve meşakkatli bir iş ve bundan geriye zamanım kalmıyor. Atalarımızın dediği gibi ‘İki karpuz bir koltuğa sığmaz’, ayrıca ev işleri, çocuklar da özel bir ilgi istiyor. Her akşam 2 saat çocuklarım Şêraz, Reşîd ve Yasmin’e Kürtçe dersi veriyorum. Ülkesiz olabiliriz ama dilimizi kaybedemeyiz. Kürt kültürüne hizmet etmek istedim fakat imkanlarım şimdi kısıtlı, iki arada bir derede kalmışım. Ya doktorluk yapacağım ya da şarkı söyleyeceğim. Fakat aileme bakmak zorunda olduğum için işimi bırakamam.”

Müzikseverler Leyla Îşxan’ı Were Domam, Wey Malîno, Wez Kal Bûm, Yar Melek e gibi söylediği şarkılarla tanımaktaydı.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!