Marquis de Sade Kimdir

Donatien Alphonse François le Marquis de Sade, 2 Haziran 1740’ta Paris, Fransa’da doğdu. Soylu bir ailenin oğlu olan Sade, çocukluğundan itibaren cinselliğe ve şiddete ilgi duymaya başladı. 1763 yılında, varlıklı bir ailenin kızı olan Renée-Pélagie de Montreuil ile evlendi. Ancak evlilik kısa sürdü ve çift 1772 yılında boşandı.

Sade, 1768 yılında, cinsel sapkınlıklarından dolayı tutuklandı ve Bastille Hapishanesi’ne gönderildi. 1772 yılında da, Marsilya’da, uşağı Latour ile birlikte zehirleme ve sodomi suçlarından yargılandı. Ancak, suçlu bulunamadı ve serbest bırakıldı.

Sade, 1789 yılında, Fransız Devrimi’nin başlamasıyla birlikte tekrar tutuklandı. Devrim sırasında, hapisteyken birçok eser yazdı. Bu eserler, cinsellik ve şiddet temalarını işlediği için, o dönemde çok tepki çekti.

Sade, 1794 yılında, Jakobenler tarafından idama mahkum edildi. Ancak, giyotinle idam edilmeden önce, hapisteyken öldü.

Sade, edebiyat tarihinde, cinsellik ve şiddet temalarını işleyen en önemli yazarlardan biri olarak kabul edilir. Eserleri, birçok kez sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır.

Marquis de Sade’ın en önemli eserleri şunlardır:

  • Justine ou les Malheurs de la vertu (Justine, ya da Erdemin Talihsizlikleri) (1787)
  • Les 120 Journées de Sodome (Sodom’un 120 Günü) (1785)
  • La Philosophie dans le boudoir (Banyoda Felsefe) (1795)
  • Aline et Valcour ou Le Roman philosophique (Aline ve Valcour, ya da Felsefi Roman) (1795)
  • Les Crimes de l’Amour (Aşkın Suçları) (1796)

Bu eserler, cinsellik ve şiddet temalarını işledikleri için, o dönemde çok tepki çektiler. Ancak, Sade, edebiyat tarihinde, cinsellik ve şiddet temalarını işleyen en önemli yazarlardan biri olarak kabul edilir. Eserleri, birçok kez sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!