Monica Bellucci Kimdir Hayatı

Ünlü İtalyan sinema oyuncusu Monica Bellucci, 30 Eylül 1964 tarihinde İtalya, Umbria Bölgesi’nde Città di Castello’da dünyaya geldi.

2000 yapımı Malena adlı filmde canlandırdığı genç ve güzel dul Malena rolüyle tanınan Bellucci, Gaspar Noe’nin büyük yankı yapan filmi Dönüş Yok’da (Irréversible) canlandırdığı ‘Alex’ rolüyle dünya çapında ünlendi.

Monica Bellucci, dünyanın en seksi kadınları arasında gösterilmektedir.
Soyadı Latince bir kelime olan “Bellutus”tan gelen Bellucci, Perugia Üniversitesi’nde (University of Perugia) hukuk eğitimi almaya başladığı sırada, mankenliğe merak sardı.

Avukat olacakken mankenlik kariyerine ağırlık verdi.
Bellucci, 1988 yılında Avrupa’nın moda merkezlerinden biri olan Milan’a yerleşti.

Bir süre sonra Elite Model Management ile anlaştı ve 1989 yılından itibaren önce Paris’te göze çarptı, ardındansa Avrupa dışında New York’ta da tanınan bir model haline geldi.

Fransız ELLE dergisi gibi birçok dergi ve markalar için poz verdikten sonra Giuseppe Tornatore’nin çektiği Dolce & Gabbana’nın Black & White reklam filminde oynadı.

1989 yılında oyunculuğa geçmek için dersler almaya başlayan Bellucci, 1990’ların başında birkaç televizyon filminde küçük rollerde yer aldı.
1992 senesinde ilk büyük sinema denemesi olan ve Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins ve Keanu Reeves’in başrollerinde olduğu Francis Ford Coppola filmi Bram Stoker’s Dracula adlı ingilizce filmde, Dracula’nın gelinlerinden birini canlandıran Bellucci, 2000 yılına kadar yaklaşık 20 filmde küçüklü büyüklü rollerde yer aldı.

2000 yapımı Giuseppe Tornatore filmi Malena’da genç ve güzel dul bir kadın olan ‘Malena’ karakterini canlandıran Bellucci, bu başrol sayesinde ilgileri üzerine çekmeyi başardı.

İngilizce konuşulan çevrelerde de büyük alkış toplayan Malena’nın ardından 2002 yapımı Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre’da ‘Kleopatra’yı oynadı.
Aynı sene Gaspar Noe’nin büyük yankı yapan filmi Dönüş Yok’da (Irréversible) oynadığı başrolle dünya çapında ünlendi.

2003 yapımı Antoine Fuqua filmi Tears of the Sun’da (Güneşin Gözyaşları) Bruce Willis’le başrolleri paylaştı.
Aynı sene Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions’ta ‘Persephone’ karakterini canlandıran Bellucci, 2004 yılında Mel Gibson’ın senaryosunu kaleme aldığı ve yönettiği The Passion of the Christ’ta ‘Mary Magdelene’ karakterini oynadı.

Bellucci’ye The Passion of the Christ’teki çalışmasından sonra birçok hayranı tarafından Roman Catholic (katolik) yakıştırması yapıldı.
Bellucci, film hakkındaki ‘The Big Question’ adlı belgeselde şu açıklamayı yaptı:
Ben agnostik (bilinemezci) birisiyim, yinede bütün dinlere saygım ve ilgim var. Eğer inandığım birşey varsa o da gizemli bir enerji olduğu ve bu sayede okyanusların dolduğu, insanların ve doğanın birleştiğidir.

1998 yılında İtalyan Max dergisine ve GQ dergisine çıplak takvim çekimleri yapan Bellucci, 1999 yılında Maxim Dergisi’nin 50 En Seksi Kadın Listesinde 6. iken, 2002’deki 100 En Seksi Kadın Listesinde 9. oldu.

Aynı sene ünlü internet sitesi Askmen’de En Çok Arzulanan Kadın (Most Desirable Woman) seçildi ve 2004 yılında Dünyadaki En Güzel 100 Kadın (Most Beautiful Women in the World) listesinde 1. sırada yer aldı.

8 Kasım 2004 tarihinde Fransız TV şovu “La Plus belle femme du monde” de izleyiciler tarafından dünyanın en güzel kadını seçilen Bellucci, 2005 yılında FHM Dergisi’nin Dünyanın 100 En Seksi Kadını Listesi’nde de 89. sırada yer aldı.

Bellucci, 2006 Cannes Film Festivali’nde jüri üyeliği yaptı.
En favori filmi Ettore Scola’nın Giornata particolare, Una’dır. (1977)

Belluci, İtalyanca, Fransızca, ve İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve bu dillerde oyunculuk yapabiliyor fakat Aramaic (eski Suriye’ye ait) dilinde de oynayabiliyor.

Monica Bellucci, 1989 yılından 1995 yılına kadar aktör Nicola Farron ile nişanlı kaldı.
Dobermann (1997) ve Dönüş Yok filmleri dahil olmak üzere birçok filmde beraber oynadığı ünlü Fransız sinema oyuncusu Jean-Pierre Cassel’in oğlu Vincent Cassel ile 3 Ağustos 1999 tarihinde evlenen Bellucci, 12 Eylül 2004 tarihinde Roma’da Deva adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

2004 senesinde kızına hamileyken İtalyan kanunlarına göre sadece evli çiftlerin tüp bebek sahibi olabilmelerini protesto etmek amacıyla İtalyan Vanity Fair dergisine çıplak pozlar vermişti.

Bellucci ve eşi aralarındaki ilişkinin rutinleşmemesi için ayrı evlerde yaşıyorlar.
2010 senesinde Leonie isminde ikinci kızı dünyaya geldi.

2013 senesinde ayrıldı.
2016 senesinde çekilip 2017 yılı 26 Mayıs’da vizyona çıkan Emir Kusturica’nın senaryosunu yazıp yönettiği On the Milky Road / Aşk ve Savaş adlı filminde Monica Bellucci ile Emir Kusturica başrolde oynadı.

2017 senesinde 70.kez düzenlenen Avrupa ve dünyanın en prestijli festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali’ni Monica Bellucci sundu.

AYRICA BAKIN

Ali Özmen Safa Kimdir Hayatı

Kıbrıslı iş adamı Ali Özmen Safa, 1947 senesinde Kıbrıs, Mağusa’da Çınarlı köyünde dünyaya geldi.Annesi Vedia …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!