Muhalefet partileri, Sedat Peker’in rüşvet iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

Muhalefet partileri, suç örgütü lideri Sedat Peker’in Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üzerinden dönen rüşvet iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

CHP: SAVCILAR HAREKETE GEÇMEDİĞİ İÇİN BURADAYIZ

CHP, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi Üyesi Kıyı Emniyeti Eski Genel Müdürü Sahil Orakcı, Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Pala, Hürriyet yazarı Burak Taşçı, eski Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, Nedim Özbek ile Ahmet ve Süleyman isimli şahıslar hakkında da suç duyurusunda bulundu.

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Levent Gök, Murat Emir, Faruk Sarıaslan ile birlikte adliye önünde açıklama yaptı.

Erkek, ülkenin rüşvet gibi vahim iddialar, toplumun ise derin bir yoksullukla karşı karşıya olduğunu söyledi. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla mücadele edilemeyeceğini belirten Erkek, “Bir dönem iktidar adına korkutma ve şiddet eylemlerini gerçekleştiren bir yapının içindeki Sedat Peker’in iddiaları sebebiyle suç duyurusunda bulunduk. 2002’de tek başına iktidar olduklarında 3 Y ile mücadele edeceğiz diyenler, yozlaşma gibi yeni Y’ler eklediler. Yargı yürütmenin ağır bir tahakkümü altında. Savcılar harekete geçmediği için buradayız. Siz cumhuriyet savcısısınız. Yolsuzluk ve rüşvetle cesaretle mücadele edeceksiniz. Çünkü sizin tek efendiniz hukuktur” dedi.

İYİ PARTİ: CEZALANDIRILMASI GEREK

İYİ Parti tarafından yapılan suç duyurusunda ise “Ali Fuat Taşkesenlioğlu, kız kardeşi Zehra Taşkesnlioğlu Ban, enişte Ünsal Ban ve soruşturmanız ile elde edilecek başka aracılar, mevcut bazı danışmanlık şirketleri aracılığı ile halka arza onay işini hallettiklerine ilişkin kamuya açık kaynaklarda yer alan iddiaların ivedilikle ve öncelikle incelenmesi gerekmektedir. Bu usulsüz halka arz onay işinin diğer paydaşları ise; usulsüz olarak halka arz edilecek şirketin yönetimindekiler, ihracı organize eden ana aracı kurum ve ihraçtan sonra o hisseye ilgiyi sağlamak üzere hisseyi ihraç fiyatından yukarı götürmekle ve oradan ikinci bir satış dalgası ile küçük yatırımcıları mağdur etmekle ‘görevli’ piyasa manipülatörleridir. Bu gerçek ve tüzel kişilerin de tespiti ve cezalandırılmaları gerekmektedir” denildi.

TİP: İDDİALARI SORUŞTURMAYANLAR DA YARGILANACAK

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nde kamu davası açılması talebiyle iddialar hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile partililer de katıldı. Suç duyurusu, İstanbul Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na gönderildi.

Ahmet Şık, “Bu soygun düzeninin en ufak parçalarından birisi teşhir olmuş durumda. Elimizde, şu an en az beş şüphelisi olan bir soygun düzenine dair bir suç bulunmakta. Sedat Peker yaklaşık 2 yıldır çeşitli iddialarda bulunuyor. Bugüne kadar 360’ın üzerinde farklı suçtan bahsetti ve hepsi İçişleri Bakanı’nı, Cumhurbaşkanı’na yakın kişileri, bazı milletvekillerini, AKP yöneticilerini, devlet bürokrasisinin içerisinde yer tutmuş kimi insanları kapsıyor. Yine aynı devlet bürokrasisinin içerisinde yaklaşık 6 bin savcıdan herhangi birisi ‘Bu iddialar nedir’ diye bir soruşturma açmış durumda değil şu ana kadar. Bu iddialarda adı geçenlerin dışında bu iddiaları soruşturmayarak en hafifinden görevini kötüye kullanan, bu mafya rejiminin suçlarını örtbas etme gayretkeşliğiyle bir suç örgütünün üyesi haline dönüşen o savcılar, yargıçlar da bu dönem kapandığında yargılanacaklar arasında yer alacak, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

DEVA PARTİSİ: MADDİ GERÇEKLİĞE ULAŞILMASI ZARURET HALİNE GELDİ

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi de iddialara ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

DEVA Partisi “Olayların, kişilerin, suçların araştırılması ve maddi gerçekliğe ulaşılması artık bir zaruret halini almıştır” diyerek suç duyurusunda bulundu.

MEMLEKET PARTİSİ: YARGININ BU DURUMUNDA MUHALEFETİN DE PAYI VAR

Memleket Partisi Genel Sekreteri Halil İlker Çelik de yargı makamlarının kulaklarının üzerine yattığını ifade ederek, “Bir kanalizasyon çukurunun içindeyiz. Yargı kirlenmiş durumda. Yargı yolsuzlukla etkin mücadele etmemektedir. İktidar kanadı zamana yayarak suçları örteceğini düşünse de bu suça ortak olmaktır. Yargı düzeninin bu hale gelmesinde muhalefetin de payı vardır” dedi.

ZAFER PARTİSİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da Ankara Adliyesi’ne gelip eski SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdağ, “Şimdiden uyarıyoruz, kanunsuz emirler alıp soruşturmayı engellemeye çalışanlar, kulağının üzerine yatanlar olursa bunun hesabını da bağımsız Türk yargısının önünde kısa zaman içerisinde verirler” dedi. (Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!