NERİMAN ALTINDAĞ TÜFEKÇİ KİMDİR

Halk müziği solisti ve ilk kadın şefi Neriman Altındağ Tüfekçi, 14 Mart 1926 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 

Türk sanat müziği sanatçısı Perihan Altındağ Sözeri ile kardeştir.

Ailesi aslen Amasyalıdır.

Babası Amasya’lı Nurettin Behiç Bey’dir, anne tarafı da Erzurumludur.

 İlkokulu, Nene Hatun İlkokulu’nda, Ortaöğretimini de Nişantaşı Kız Lisesi’nde 1942 senesinde bitirdi. 

Liseyi bitirdiği sene olan 1942 yılında sınavla Ankara Radyosu’na girdi.

Türk Halk Müziği’nin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra bu ihtisas dalını seçen ilk kişidir. 

1949 senesinde Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 

1950 senesinde repetitörlük ve 1953 senesinde solist öğretmenliği unvanını aldı. 

1957 senesinde Kadınlar Korosu”nu kurdu ve yönetti.

 1959 senesinde İstanbul Radyosu’na atandı. 

İstanbul Radyosu’nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti.

 Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yaptı.

1972 senesinde yeniden Ankara Radyosu’na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada devam etti. İstanbul’da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kuruluş çalışmalarına katılamak amacıyla, 1976 senesinde TRT’den ayrılarak Konservatuvar’a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Muzaffer Sarısözen’le evliliğinden Memil Sarısözen (1952) isminde bir oğlu, Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (1958) isminde bir kızı bulunmaktadır.

Sanat hayatı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuvarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. 

Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosu’nda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarıyla kazandı.

İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen unvanlarına değer görülmüştür. 

Hançere özelliği ve sesinin genişliği yanı sıra çok titiz çalışması onun, gerek uzun havalar gerekse kırıkhavalar konusunda en geniş repertuvara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. 

Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi’nin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” isimli kitabı bulunmaktadır. 

Gerek şef ve gerekse de solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava’da açıklamalı konserler vermiştir. 

Ulusal ve Uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.

Bugün Halk Müziği’nin ön sıralarında yer alan sanatçıların çoğu onun öğrencileridir.

İstanbul Teknik  Üniversitesitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 3 Şubat 2009 tarihinde  geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti.

AYRICA BAKIN

Bill Walsh Kimdir

Bill Walsh (30 Eylül 1913 – 27 Ocak 1975), film yapımcısı ve senarist. New York’ta …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!