Nijat Özön Kimdir Hayatı

Dil bilimci, Sinema tarihçisi ve çevirmen, yazar Nijat Özön, 25 Aralık 1927 tarihinde Beyoğlu, İstanbul’da dünyaya geldi.
Babası Türk edebiyat tarihçisi Mustafa Nihat Özön’dur.

Nijat Özön, Ankara Atatürk Lisesinden 1946 senesinde mezun oldu.
1952 senesinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Türk dili edebiyatı ve Kütüphanecilik Enstitüsü bölümünü bitirdi.

Kütüphanecilik eğitimi de alan Nijat Özön, İstanbul’da bir dönem yayıncılık yaptı, daha sonra 1958 senesinde girdiği Anadolu Ajansı’nda sekreter, çevirmen, bölüm şefi, redaktör olarak çalıştıktan sonra 1981 senesinde emekli oldu.

Dilbilim alanında çalışan Nijat Özön, sözlük ve ansiklopediler çıkardı, çeviriler yaptı.
1960’lı senelerde Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda sinema dersleri verdi.

1978 senesinde Kültür Bakanlığı “Kültür Yüksek Kurulu” ve “Sinema Kurulu” üyeliğinde bulundu.
İstanbul, Ankara ve İzmir film festivallerinde ödüller aldı.

Ankara’da Fransız Sefaretinde (Büyükelçilik) haftalık bültenler hazırladı.
Yazarlığa “Yeni İtalyan Sinema Okulu” adlı ilk yazısı Ankara’da yayımlanan “Yağmur ve Toprak” dergisinde, Aralık 1950’de yayınlanmasıyla başladı.
Dergi 1948 ve 1951 yılları arasında yayımlandı.

Farklı dergilerde “Adnan Ufuk” takma adlarıyla yazılar kaleme aldı.
Bu tercihini, yeni çıkmış dergilerde yazar adlarının çok sayıda olmasının önemiyle açıklamaktadır.

1956 senesinde Türkiye’de sinemayla ilgili ilk kapsamlı başvuru kitabı olan “Sinema Sanatı”nı ve sinema sanatını kuramsal ve estetik yönüyle ele alan ilk sinema dergisi olan “Sinema”yı o çıkardı ve Türkiye’nin “ilk sinema tarihçisi” ve “ilk sinema kuramcısı” olarak anıldı.

Sinemada biçim ve estetiğe önem veren Nijat Özön, sözünü sakınmayan dobra bir yazar olarak da biliniyordu.
Türk sinemasının geleceğini karanlık gören Nijat Özön, bu konuda Halit Refiğ ile sert tartışmalara girmiştir, ödüllü yönetmen Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmini batı özentisi bularak yerden yere vurmuştu.

1951 senesinden itibaren sinema eleştiri ve incelemeleri Yeryüzü, Beraber, Pazar Postası, arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Sinema (1956), Ulus, Akis, Yön, Yeditepe, Türk Dili, Devrim gazete ve dergilerinde yer aldı.1956 yılında, Halit Refiğ ile birlikte yayınladıkları “Sinema” dergisi ve “Kim” isimli dergilerde sinema üzerine yazıları çıktı.
Arkın Sinema Ansiklopedisi, Meydan-Larousse ve Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi’ne sinema ile ilgili maddeler kaleme aldı.
Vedat Türkali’nin sinemayla ilgilenmesinin arkasında yatan kişi olarak da bilinir.

Bir süre aynı cezaevinde birlikte kalmaları Vedat Türkali’nin daha sonraki dönemlerde sinemaya ilgi duymasını sağlamıştır.
Nijat Özön hapis meselesini şöyle anlatmış: “Ben Gizli Komünist Partisi üyesi olmakla suçlandım. Fakat ben partiden 1 yıl önce ayrılmıştım… 7 ay tutuklu kaldım… 4 ay hüküm giydim, yani devletten 3 ay alacağım var benim.”

Nijat Özön, 1962 senesinde kaleme aldığı “Türk Sinema Tarihi” adlı kitabında sinemanın Türkiye’ye girdiği 1896 senesinden 1960 senesine kadar olan gelişmeleri ana hatlarıyla inceleyerek yazmıştır.

Nijat Özön, 15 Aralık 2010 tarihinde Altındağ, Ankara’da kalp rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 83 yaşında hayatını kaybetti.

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!