NURSEL AYDOĞAN

NURSEL AYDOĞAN KİMDİR

Nursel Aydoğan, 17 Kasım 1958 tarihinde Bursa’nın Yenişehir ilçesinde doğmuştur.

Babası Bulgar göçmenidir, annesi ise Bursalı Türk kökenlidir. 

18 yaşına değin Bursa’da yaşamıştır.

1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümünü bitirmiştir ve bir süre gıda mühendisliği yapmıştır.

12 Eylül sürecinde bir süre gözaltına alınmıştır.

Kesk’e bağlı Tüm Sağlık-Sen Sağlık Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’nda ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

2005 yılında kurulan ve 2009’da kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin kurucuları arasındadır. 

2011 Milletvekilliği genel seçimleri’nde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili olarak meclise girdi.

Haziran 2015 tarihli yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen erken genel seçimlerde Diyarbakır’dan yeniden seçildi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. dönem milletvekili olarak meclise girdi.

Özetle Nursel Aydoğan 2011-2017 seneleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi 24., 25. ve 26. dönem Diyarbakır milletvekili olarak görev almıştır.

4 Kasım 2016 tarihinde Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında Şırnak milletvekili olan Leyla Birlik ile beraber tutuklanmıştır.

Nursel  Aydoğan hakkında “terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “suç ve suçluyu övme”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ve “halkı kanunlara uymamaya tahrik etmek” şeklindeki iddialardan 103 yıla kadar hapis cezası almıştır.

21 Nisan 2017 tarihinde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sonrasında alınan kararla tutukluluk haline son verilmiştir.

Nursel Aydoğan’ın tahliye kararına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından itiraz edilmiştir.

İtirazı ele alıp değerlendiren Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Aydoğan’ın eylemlerinin  örgüt üyeliği suçunu barındırdığını belirterek,  Aydoğan’ın tekrardan tutuklanmasına karar vermiştir.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme Aydoğan’a ‘terör örgütü üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek’ suçundan toplamda 4 yıl 8 ay hapis cezası verilmesine hükmetmiştir.

9 Mayıs 2017’de Anayasa’nın 84. maddesi gereğince Nursel  Aydoğan’ın kesinleşmiş hapis cezası hakkındaki tezkere, meclis genel kurulunda okunarak milletvekilliği düşürülmüştür.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Bill Walsh Kimdir

Bill Walsh (30 Eylül 1913 – 27 Ocak 1975), film yapımcısı ve senarist. New York’ta …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!