Renato Guttuso Kimdir

İtalyan ressam, illüstratör, sahne tasarımcısı, sanat eleştirmeni, denemeci ve politikacı Renato Guttuso, 26 Aralık 1911 tarihinde Palermo Sicilya’nın Bagheria kentinde dünyaya geldi. 

Bir arazi araştırmacısı ve amatör su boyacısı olan babası Gioacchino ve annesi Giuseppina d’Amico’dur.

 Çocukluğu, gelecekteki resimlerine ilham kaynağı olacak Valguarnera ve Palagonia villalarının yakınında bir evde geçti.

 Küçük yaşta resim yapmaya başladı ve kendini sosyalizme adamış olan babasından cesaret aldı. 

Guttuso, doğduğu yerde çok erken yaşta resmi keşfetti.

 Babasının hobisinden, Domenico Quattrociocchi’nin atölyesine yaptığı çeşitli ziyaretlerden ve araba ressamı Emilio Murdolo’nun çalışmalarından etkilenen genç Guttuso, esas olarak resimlerini henüz on üç yaşında kopyaları olmak üzere, çalışmalarını imzalamaya ve tarihlemeye başladı. Kendisinin de yazdığı gibi: “… babamın suluboyaları arasında, ressam Domenico Quattrociocchi’nin atölyesi ve araba ressamı Emilio Murdolo’nun atölyesi arasında yolum şekilleniyordu…”.

İtalya’nın en saygın modern ressamlarından biridir. 

1930’ların sonlarına doğru, güçlü dışavurumcu gerçekçilik, sanatının çağdaş bir dille hayatın aciliyetini yansıtmasını sağladı ve onunla ilgilenmesini isteyen bir neslin endişesini canlı bir şekilde iletti.

Renato Guttuso, Sovyetler Birliği’nde popüler olan Sosyalist Gerçekçilik hareketi ile olan ilişkisiyle bilinen bir İtalyan sanatçıydı.

 Faşizmin ateşli bir rakibiydi.

Sadık bir komünist olan Guttuso’nun çalışmaları, İspanyol şair Federico Garcia Lorca’nın faşist milisler tarafından suikastını tasvir eden bir tablo olan Kırsalda İdam Mangası’nda (1938), tedirgin edici infaz sahnesinde görüldüğü gibi güçlü bir siyasi mesaj taşıyordu.

 Etkileyici fırça darbeleri ve sıcak kırmızı ve kahverengilerin zengin kullanımı, Palermo’daki hareketli bir pazar sahnesi olan La Vuicciria (1974) isimli tablosunda görülebilir. 

En bilinen eserleri arasında Etna’dan Kaçış (1938-39), Çarmıha Geriliş (1941) ve La Vucciria (1974) sayılabilir.

 Guttuso tiyatro oyunları için sahne tasarımları yaptı.

 Elizabeth David’in İtalyan Yemekleri (1954), isimli kitabı için yaptığı çizimler onu İngilizce konuşan dünyada birçok kişiyle tanıştırdı. 

Courbet, Van Gogh, Picasso gibi Avrupalı figüratif sanatçılardan etkilenmiştir.

 Komünist parti üyesi ve şiddetli bir anti-faşist bir ressamdır.

 Dışavurumcu bir sanat üslubuyla, manzaraları ve sosyal olayları ve olguları resmetmek için kendi topraklarının sert ışığından yararlandı. 

Guttuso, 18 Ocak 1987 tarihinde Roma’da 75 yaşında yaşamını yitirdi. Sanatçı aynı zamanda eserlerinin de sergilendiği Sicilya Bagheria’daki, Villa Cattolica’ya defnedildi.

 Sanatçının yakın arkadaşı Heykeltıraş Giacomo Manzù burada Guttuso için bir anıt yapmıştır.

Birçok eserini Roma’daki Galleria d’Arte Moderna’ya bıraktı. 

Daha önce, zengin bir belge koleksiyonunu, memleketi Bagheria’nın kendisini adadığı Müzeye emanet etmişti. 

Gömüldüğü Villa Cattolica yerel müzesinde birçok eser toplandı.

On sekizinci yüzyıl Villa Cattolica’da bulunan Guttuso Müzesi, resim, çizim ve grafiklerinden oluşan en geniş koleksiyona sahiptir.

On sekizinci Bugün diğer eserleri Sankt-Peterburg’daki Hermitage Müzesi’nde, Londra’daki Tate Galerisi’nde, New York Modern Sanat Müzesi’nde ve Palazzo koleksiyonlarında yer almaktadır.

1987 yılında Guttuso’nun vefatından birkaç ay sonra, Bagheria’da bir anma sergisi düzenlendi; ” Başlangıçtan Beri Tanrı Bizimle/Gott mit uns” başlıklı sergi, Maurizio Calvesi tarafından en önemli İtalyan sanat tarihçilerinin katkılarıyla organize edildi. 

Vefatından sonra, evlatlık oğlu Fabio Carapezza Guttuso, sanatçının Palazzo del Grillo’daki eski stüdyosunda “Archivi Guttuso” yu kurdu. 

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!