Apelles Kimdir

 Yunan ressam Apelles, Erken Helenistik dönemde yaşamıştır.

Antik Çağın sanat yazarları tarafından öylesine yüceltilmiştir ki, günümüze kadar hiçbir yapıtı ulaşmamış olmasına rağmen, hâlâ o dönemin en büyük ressamı olarak anılmaktadır. 

Hayatıyla ilgili bilgi çok azdır.

 İon kökenliydi, fakat Yunanistan’ın güneyindeki Sikyon Dor okulunda ressam Pamphilos’un öğrencisi oldu.

 Yapıtlarında Dor üslubunun inceliğini birleştirdiği söylenmektedir.

Apelles, Makedonya kralı II. Filip ve oğlu Büyük İskender ‘i elinde şimşek tutarken betimlediği resmi en önemli yapıtlarından sayılmaktadır.

 Ayrıca önemli çalışmaları arasında çeşitli portreler, iftira konusunu işlediği büyük bir alegorik resim ve Aphrodite’yi denizin içinden yükselirken gösteren başka bir resim sayılabilir.

 Bu yapıtların kopyaları dahi kalmamışsa da kitaplarda anlatılan betimlemeleri, özellikle Rönesans’ta Apelles’in resimlerini taklit etmek isteyen sanatçılara esin kaynağı olmuştur.

Apelles’in dış çizgilerle desen oluşturmaya büyük önem verdiği ve her gün bu konuda çalışma yaptığı söylenmektedir.

 Protogenes’e yaptığı ziyaret sırasında, iki ustanın en güzel ve en düzgün çizgiyi kimin çizebileceği konusunda iddiaya tutuşması meşhurdur.

Hakkında yazılanlardan, Apelles’in yapıtlarında kısıtlı renklerle çalıştığı ve ayrıntılı perspektif kullanmaktan da kaçındığı görülmektedir. Kompozisyonlarının yalınlığı, çizgisinin güzelliği ve etkili anlatım biçimi sanatının başta gelen özelliklerindendir.

 Apelles, resim tekniğini geliştirmiş olan çalışmalarından ötürü de değer taşımaktadır.

 Resimlerinde atramentum ismi verilen koyu renkli bir sır kullanmıştı; bu sır hem resimlerini korumaya, hem de renklerin daha pastel bir görünüm kazanmasını sağlıyordu.

 Döneminin en gözü pek ve en ilerici sanatçılarından biri olduğu konusunda şüphe yoktur.

AYRICA BAKIN

Meriç Acemi

Meriç Acemi Kimdir, Hayatı

Emret Komutanım, Kahve Bahane, Aşk Ekmek Hayaller, Mihrap Yerinde, 1 Erkek 1 Kadın, Kiralık Aşk, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!