ŞAHAN ARZRUNİ KİMDİR

Dünyaca ünlü ermeni piyanist, besteci Şahan Arzruni, 1943 yılında istanbul’da dünyaya geldi.

Sanatçı juilliard’da öğrenim görmüştür.

Arzruni soyadı eski Ermeni soylularına ait olan ve Van Gölü çevresinde yaşamış olan antik Artsruni hanedanlığı’ndan gelmektedir.

Teyzesi bestekâr Sirvart Kalpakyan Karamanuk, Arzruni’yi dört yaşında piyano çalmaya teşvik etti ve beş yaşında kamuoyu önünde çalmaya başladı.

İlkokul ve ortaokul öğrenimini Esayan Ermeni Okulu’nda, liseyi de 1961 senesinde Getronagan Ermeni Lisesi’nde tamamladı.

Şimdiki adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olan İstanbul Belediye Konservatuarından mezun oldu ve burada Ferdi Ştatzer ile piyano, Raşit Abed ile de armoni çalıştı.

1964 senesinde henüz 21 yaşındayken Calouste Gulbenkian Vakfı’nın bursuyla müzik, drama ve dans alanlarında lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren Juilliard Okulu’nda okumak için ABD’nin New York şehrine yerleşti.

Okulda piyano dalında Sascha Gorodnitzki, salon müziğinde Felix Galimir, piyano edebiyatında Joseph Bloch ve kompozisyonda ise Hall Overton’dan eğitim aldı.

1967 yılında Bachelor of Science derecesinde, 1968 senesinde de yüksek lisans derecesiyle mezun oldu.

Arzruni ayrıca Çin müziği dalında New York Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki etnik farkındalıktan ilham alan Arzruni, Ermeni mirasının müzikal köklerini sürekli araştırmakla meşgul oldu.

Geleneksel Ermeni müziğini araştırdı ve Ermeni piyano müziğinin üç diskli bir antolojisini kaydetti.

Ayrıca sekiz diskli enstrümantal ve vokal Ermeni müziğinin ortak yapımcılığını yaptı.

Harvard Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi gibi kurumlar için bildiriler sundu ve sempozyumlar düzenledi.

Şahan Arzruni, New Grove Müzik ve Müzisyenler Sözlüğü ve Ortaçağ Sözlüğü gibi çeşitli ansiklopedi sözlükleri ve akademik dergiler için makale ve yazılar kaleme aldı.

Bir Steinway & Sons sanatçısı olarak, Metropolitan Sanat Müzesinin tarihi enstrüman koleksiyonunun yüzüncü yıl kutlamalarının açılışı için 1869 üretimi Steinway piyanosunda performans sergilemeye davet edildi.

Ayrıca beş sene boyunca New York Belediye Yayın Sisteminde piyano çalmanın didaktiğiyle ilgili konuları ele alan bir radyo programına ev sahipliği yaptı.

2001 yılında Washington DC’de ABD Kongre Kütüphanesi’nin daveti üzerine Ermeni litürjik ilahileri üzerine bir konferans verdi.

Şahan Arzruni, 1960’ların sonlarından itibaren Victor Borge’nin konserlerinde sahne aldı ve Borge ile birlikte, Franz Liszt’in İkinci Macar Rapsodisi’nin düet piyanosu için Borge’nin klasik komedi düzenlemesini seslendirdiği 1980 Royal Variety Show Command Performance’da yer aldı.

Arzruni The Tonight Show Starring Johnny Carson, The Mike Douglas Show ve bir dizi PBS özel programı dahil olmak üzere televizyon ve radyo yayınlarında yer aldı ve BBC de dahil olmak üzere Avrupa radyo ağları için kayıt yaptı.

Beyaz Saray’da sahne aldı ve Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç ve İzlanda’da konser performansları sergiledi.

Aram Haçaturyan’ın 2003 senesindeki yüzüncü doğum günü vesilesiyle, Ermenistan Kültür Bakanlığı’nın Diasporadaki tam yetkili temsilcisi olarak atandı.

2007 yılında İstanbul Ermeni Ulusal Hastanesi’nin 175. kuruluş yıldönümünü kutlamak için kendisinden bu vesileyle kültürel etkinlikler üretmesi istendi.

2010 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile yapılan bir düzenlemeyle, Akdamar Kutsal Haç Ermeni Kilisesi’nde yapılacak olan ayinin açılışı arifesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde bir program da dahil olmak üzere bir dizi konser verdi.

2008 senesinde Ermenistan’daki Erivan Komitas Devlet Konservatuarı tarafından “fahri profesörlük” unvanı aldı.

2012 senesinde Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonunda keman virtüözü Cihat Aşkın ile birlikte Gomidas Vartabed, Ahmet Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar, Aram Haçaturyan, Sergey Aslamazyan ve Yüksel Koptagel gibi sanatçıların eserlerini yorumladı ve birlikte konser verdi.

2016 senesinde Serj Sarkisyan tarafından Ermenistan’ın en yüksek kültür ödülü olan Cumhurbaşkanlığı Movses Khorenatsi Madalyasına değer görüldü.

2017 yılında ve 2019 yılında Ermenistan’ın çeşitli illerini ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni ziyaret ederek genç müzisyenlere koçluk yaptı ve resitaller verdi.

Şahan Arzruni, COVID-19 pandemisi sırasında Ermenistan’a maddi yardımda bulunmak için çevrimiçi olarak “Birlikte Ermenistan için” isimli bir dizi mini konserin küratörlüğünü yaptı.

Şahan Arzruni; New World Records, Composers Recordings, Musical Heritage Society, Hearts of Space, Varèse Sarabande, Good Music ve Kalan Müzik gibi birçok plak şirketi için beste kaydetti.

Aslen İstanbul Ermenileri’nden olan Arzruni, Ekim 2020’de Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’na Türk vatandaşlığına yeniden alınma başvurusunda bulundu.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!