GOMİDAS VARTABED

KÜRT EZGİLERİNİN YAZARI: GOMİDAS VARTABED

Gomidas Vartabed 26 Eylül 1869 yılında Kütahya’da doğdu.

Ermeni ulusal müzik okulunun kurucusu olarak kabul edilir. Ermeniler tarafından yerel Etnomüzikolojinin öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ermeni Rahip ve Müzikolog Gomidas’ın Kürtlerle bağı 1903 yılında hazırladığı ‘Les Melodies Kurdes-Kürt Ezgileri’ adlı eseridir.

Küçük yaşta yetim kalan Gomidas, Ermenistan’ın dini merkezi olan Eçmiadzin’e götürüldü ve burada Gevorgian Ruhban Okulu’nda eğitim gördü. 1895’te vardapet (bekar rahip) olarak atanmasının ardından, Berlin’deki Frederick William Üniversitesi’nde müzik okudu . Daha sonra “Batı eğitimini ulusal bir gelenek inşa etmek için kullandı.

3.000’den fazla Ermeni halk müziği parçası topladı ve kopyaladı, bunların yarısından fazlası sonradan kayboldu ve sadece 1.200 kadarı günümüze ulaştı. Ermeni türkülerinin yanı sıra diğer kültürlere de ilgi gösterdi. 1903’te Kürt ezgileri adlı ilk Kürt türkü koleksiyonunu yayınladı.

Korosu, birçok Avrupa şehrinde Ermeni müziği sundu ve diğerleri arasında Claude Debussy’nin övgüsünü kazandı. Gomidas, Eçmiadzin’deki aşırı muhafazakar din adamlarının kötü muamelesinden kurtulmak ve Ermeni halk müziğini daha geniş kitlelere tanıtmak için 1910’da Konstantinopolis’e yerleşti. Arshag Çobanyan onu “Ermeni müziğinin kurtarıcısı” olarak nitelendirirken , Ermeni toplulukları tarafından geniş çapta benimsendi.

Ermeni soykırımı sırasında yüzlerce diğer Ermeni aydınla birlikte Gomidas, Osmanlı hükümeti tarafından Nisan 1915’te tutuklandı ve bir esir kampına sürüldü. Kısa süre sonra belirsiz koşullar altında serbest bırakıldı ve Osmanlı Türkleri tarafından Ermenilere yönelik ayrım gözetmeyen zulme ve amansız katliamlara tanık olan Komitas, zihinsel bir çöküntü yaşadı ve ciddi bir travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) vakası geliştirdi.

Konstantinopolis’teki (İstanbul) yaygın düşmanca ortam ve kendisine ulaşan kitlesel Ermeni ölüm yürüyüşleri ve katliamlarına ilişkin raporlar, onun kırılgan zihinsel durumunu daha da kötüleştirdi. 1919 yılına kadar önce Türk askeri tarafından işletilen bir hastaneye yatırılmış, ardından Ankara’ya nakledilmiştir.

Hayatının son yıllarını Paris’teki psikiyatri hastanelerinde acı içinde geçirmiştir. Gomidas, Ermeniler tarafından yaygın olarak soykırım şehidi olarak görülüyor ve sanatta Ermeni Soykırımı’nın ana sembollerinden biri olarak tasvir ediliyor.

Gomidas Vartabed 20 Ekim 1935 tarihinde Paris’te ölmüştür.

Seçilmiş eserler, basımlar ve kayıtları:

1-The Music of Komitas – Komitas’ın Müziği – Komitas’ın doğumunun yüzüncü yılında yayınlanan çift LP. KCC, 1970. 2-The Voice of Komitas Vardapet , Komitas Vardapet – 1908–1912’de kaydedilmiş, vokal ve piyanoda Komitas ve vokalde Armenak Shahmuradyan’ın yer aldığı arşiv performansları . Geleneksel Kavşak, 1995.
3-Gomidas – Songs , Isabel Bayrakdarian , Serouj Kradjian (düzenlemeler ve piyano), Ermeni Filarmoni Orkestrası’nın oda müzisyenleri , Eduard Topchjan tarafından yönetiliyor . Yok, 2005
4-Komitas Complete Works for Piano – Piyano Komple İşleri , Şahan Arzruni . Kalan , 2012
5-Hommage à Komitas – Alman şiiri üzerine 9 şarkı (dünya prömiyeri, ilk kayıt) ve Ermenice, Hasmik Papyan (soprano) ve Vardan Mamikonian (piyano) 26 şarkı içeren ses CD’si . Bavaria Studio, Münih, Temmuz 2005’te kaydedildi. Audite (Almanya), Bayerischer Rundfunk ile işbirliği içinde, 2006.
6-Music by Komitas-Müzik Komitas – Gurdjieff Ensemble tarafından icra edilen, Levon Eskenian tarafından yönetilen ve düzenlenen enstrümantal düzenlemeleri içeren ses CD’si (notlarla birlikte). ECM Kayıtları , 2015.
7-My Armenia – Ermeni Soykırımı’nın 100. Anılmasına adanmış ses CD’si, My Armenia , Sergey Khachatryan ve Lusine Khachatryan’ın Ermeni müziğine çok kişisel, dokunaklı ve parlak bir övgü sunuyor . Naif Kayıtlar , 2015.

8- Les Melodies Kurd
9-Komitas Vardapet – Altı Dans , Keiko Shichijo (piyano). Makkum Kayıtları, 2016.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Turgay Noyan Kimdir Hayatı

Denizci, gazeteci, köşe yazarı, müzisyen, besteci, yazar, oyun yazarı Turgay Noyan, 1944 senesinde Ankara’da dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!