Salvador Dali Kimdir

Katalan sürrealist ressam Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech veya kısaca Salvador Dalí, 11 Mayıs 1904 tarihinde Katalonya’da dünyaya geldi.

  Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ün sahibi olan Dali, en popüler eseri olan Belleğin Azmi’ni 1931 yılında tamamladı.

Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiştir.

 Amerikan animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino isimli kısa çizgi film, 2003 yılında “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Akademi Ödülü adayı olmuştur.

 Dalí, 711 yılında İspanya’yı fethetmiş olan Mağribilerin soyundan geldiğini iddia etmiştir, “süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü” de “Arap kökeni”ne bağlamıştır.

Dalí yaşamı boyunca, sanatıyla olduğu kadar eksantrik giyimi, davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiştir, bu durum kimi zaman, onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar bıktırmıştır. 

Bu davranışların getirdiği kötü şöhret, Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasına vesile olmuştur ve eserlerine duyulan ilgiyi arttırmıştır.

Salvador Dalí’nin en ünlü eserleri:

  • Belleğin Azmi (1931): Eriyen cep saatlerinin bir manzara önünde resmedilmesiyle, zaman kavramına bir meydan okuma.
  • Yanan Zürafa (1937): İç savaşın Dalí’nin ülkesinde yarattığı sıkıntıyı yansıtır.
  • Görünmez Adam (1933): Dalí’nin kendi imgelerinden biri olan “yumuşak saatler”i ve bir adamın iskeletini tasvir eder.
  • Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya (1944): Freudyen rüya analizine dayanan bir imge ile bir narin nesne olan nar ile bir vahşi hayvan olan arıyı birleştirir.
  • Galatea ile Gemi (1955): Dalí’nin ilham perisi ve karısı Gala’yı bir gemiye benzeterek tasvir eder.

Bu eserler, Dalí’nin gerçeküstü ve rüya gibi imgeleri kullanma konusundaki ustalığını gözler önüne seriyor. Çalışmaları, sanat dünyasında büyük bir etki yarattı ve popüler kültürde de sıklıkla referans gösteriliyor.

AYRICA BAKIN

NİCOLE SCHERZİNGER

NİCOLE SCHERZİNGER KİMDİR, HAYATI

Amerikalı şarkıcı, dansçı, söz yazarı ve aktris Nicole Elikolani Prescovia Scherzinger, 1978 yılında Hawaii’de dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!