SEBAHATTİN YILDIZ (XOCE)

SEBAHATTİN YILDIZ (XOCE) KİMDİR

Sanatçı yaşam öyküsünü şu sözlerle anlatmış:

1962 yılında Muş’un Mercimekkale (Siqawî) köyünde doğdum. 1966 Varto depreminden sonra Diyarbakır’ın Bismil ilçesine yerleştik. İlk, orta ve liseyi burada okuduktan sonra Van 100. Yıl Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulu Sınıf öğretmenliği bölümünden 1983 yılında mezun oldum. Aynı yılın Kasım ayında Erzurum, Hınıs ilçesi Söğütlü Köyü’nde göreve başladım. İki yıl sonra Bismil İlçesi’ne atandım. Beş yıl Bismil’de kaldıktan sonra kalan yıllarımı da Diyarbakır’da öğretmen olarak çalıştım. 

 Müziğe küçük yaştan beri bir ilgim olduğundan kendi çabalarımla bağlama ve cümbüşü öğrendim. Daha sonra sahne çalışmalarım ud ile devam etti.

1983 yılında öğretmenlik yaşamım ile beraber düğünlerde cümbüş ve bağlama eşliğinde Bismil’de Kürd müziğini icra etmeye başladım. 1990 yılında Diyarbakır’a yerleştikten sonra Kürd Müziği üzerindeki öteden beri de var olan baskılardan ve benim de resmi devlet memuru olmamdan dolayı düğünlerdeki müzik icrasına ara vermek zorunda kaldım.

1995 yılında TMMOB (Diyarbakır) lokalinde sahne çalışmalarıma tekrar başladım. 

İlk albümümü 2002 yılında ‘’Ez Dengbêjim’’ adıyla çıkardım. Daha sonraki yıllarda üç albüm ve beş single çalışmam oldu. 

Kürdçe bir kanalda müzik programı ve Kürdçe olarak 67 bölüm dizide oyunculuk deneyimim de oldu. 

‘’Xoce’’ mahlası öğretmenlikten dolayı halk tarafından bana uygun görüldü ve ben de değiştirmedim. Asıl adım Sebahattin Yıldız. 

Müzik çalışmalarıma halen devam etmekteyim. Asıl ilgi alanım Kürd Müziği olmakla beraber farklı dillerdeki müzikleri dinlemeyi, kitap okumayı, seyahati, siyaseti takip etmeyi severim.

Evliyim, biri erkek biri kız iki çocuğum var.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!