SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Selahattin Demirtaş: ”Cumhurbaşkanı’nın diplomasının sahte olduğu ortaya çıkarsa devlette neler olur?”

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasıyla ilgili sorular sordu.

“Diplomanın sahte olduğu ortaya çıkarsa devlette neler olur?” sorusuna yanıtlar veren Demirtaş, “muhalefetin, bu olasılıkları göz önünde bulundurarak geçiş sürecini planlaması gerektiğini” söyledi.

Demirtaş’ın Gazete Duvar için kaleme aldığı “Cumhurbaşkanı’nın diploması” başlıklı yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Basit bir magazin konusundan değil, çok ciddi bir şeyden söz ediyoruz. İddialar yabana atılır gibi değil.

Aslında bir kişinin üniversite okuyup okumamış olması pek de önemli değildir. Üniversite okumadığı halde kendisini geliştirmiş, yetkinleşmiş pek çok kişi tanıyorum. Burada sözünü ettiğim durum, bir ülkenin en önemli yönetim kademesine gelebilmek için gereken çok önemli bir şartın sağlanıp sağlanmadığıdır.

Gerçeği, seçimden sonra öğreneceğiz. Modern devletler tarihinin en büyük skandalıyla karşı karşıya gelebiliriz. Sahte bir üniversite diplomasıyla ülkeyi neredeyse 10 yıl tek başına yönettiği iddia edilen birinin gerçekte seçilme yeterliliğinin olmadığı ortaya çıkarsa neler olabileceğini bir düşünün.

Diplomanın sahte olduğu ortaya çıkarsa devlette neler olur?

Bunların birkaç tanesini ben yazayım, siz tamamlarsınız.

– Atadığı tüm bakanlar yetkisiz olacakları için o bakanların yaptıkları tüm işlemler de geçersiz hale gelir.

– Atadığı tüm elçilerin görevi düşer.

– Atadığı Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerinin görevleri düşer.

– Atadığı tüm valilerin, kaymakamların, rektörlerin görevleri düşer.
– Atadığı tüm genel müdürlerin, bakan yardımcılarının görevleri düşer.

Yani geriye doğru olarak tüm atama kararnameleri geçersiz hale gelir. Devlet bürokrasisi bir dakika içinde çöker. Ülkenin tüm elçilikleri, dış temsilcilikleri yetkisiz hale gelir.

Onayladığı bütün uluslararası sözleşmeler geçersiz hale gelir.

Meclis’in çıkardığı ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yürürlüğe giren bütün kanunlar geçersiz hale gelir. Örneğin, İstanbul Sözleşmesi kendiliğinden yürürlüğe girer. (Sözleşme, kendisinin başbakanlığı döneminde imzalanmıştı.)

Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarının hepsi düşer. Verilmiş cezalar kadük hale gelir, ceza verilen kişilere tazminat ödenir.

Beşli çeteye verilen tüm ihaleler geçersiz olur.

Peki Cumhurbaşkanı nasıl bir durumla karşı karşıya kalır?

Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı da ortadan kalkacağına göre kendisi, Yüce Divan sıfatı taşıyacak Anayasa Mahkemesi’nde değil, normal ağır ceza mahkemesinde yargılanacak duruma gelir. Yargılama için en az 400 milletvekilinin onaylaması gereken Meclis kararına da gerek olmaz.

Görevi süresince kendisine ödenen maaş, ek ödenek, Saray’ın yeme, içme, ısıtma, soğutma, iletişim, gibi giderleri ile bindiği uçakların yakıtlarından uçuş ekibinin maaşlarına kadar ve koruma ordusunun maaşlarından gizli ödenekten harcadığı her kuruşa kadar tümü kendisinden tahsil edilir.

Saray’da muhtarlara verdiği yemeklerden, Suudi Prens için getirtilen çalgı çenginin parasına kadar, Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı tüm harcamalar kendisine ödetilir.

Diploma sahteyse buna sessiz kalan, sahteliğin üstünü örten üniversite yönetimleri ile Yüksek Seçim Kurulu üyeleri de çok ağır cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalır.

Daha sayamayacağımız kadar çok sonuç çıkar ortaya, belki bazıları da hayırlı olur.

Birkaç üniversite sorusu

Muhalefetin, tüm bu olasılıkları göz önünde bulundurarak geçiş sürecini planlaması gerekir.

Tabii tüm bunları Madagaskar Cumhurbaşkanı için söylüyorum. Yanlış anlayıp da başımı derde sokmasınlar, hiç hapse giresim yok.

Madagaskar Cumhurbaşkanı’na birkaç soru sorarak bitirmek istiyorum. Diyelim ki diploma var.

– Peki neden bir tek üniversite arkadaşın bile yok? Neredeyse bütün orta okul ve lise arkadaşlarını devlette bir yerlere getirdin ama numune niyetine bir tek üniversite arkadaşını devlette bir yere yerleştirmedin? Üniversite arkadaşlarına ayıp olmuyor mu?

– İnsanın üniversite yıllarından bir tanecik bile fotoğrafı olmaz mı? Neden hiç üniversite fotoğrafın yok?

– Neden bugüne kadar bir tek kişi bile çıkıp “Biz üniversiteyi birlikte okuduk, aynı okuldaydık, aynı sınıftaydık” demedi?

– Haydi diyelim ki hiç arkadaşın olmadı, hiç hocan da mı olmadı üniversitede? Neden bugüne kadar bir tek hoca çıkıp da “O benim öğrencimdi” demedi? Ya da sen neden “Falan hoca benim üniversiteden hocamdır” demedin?

– Hayat hikayende neden hiç üniversite hatıran yok?

Son ve en önemli soru:

Kaç çeşit makarna yemeği yapabiliyorsun? En az 10 çeşit yapamıyorsan kesinlikle üniversite okumamışsındır.”

Selahattin Demirtaş Kimdir?

Kürt Zaza kökenli olan Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ’a bağlı Palu ilçesinde dünyaya geldi.

Ailesi o küçük yaşlarda iken Palu’dan Diyarbakır’a göç etti.

Selahattin Demirtaş’ın babasının ismi Tahir, annesinin ise Sadiye Demirtaş’tır.

Gençlik yıllarında bir süre babası Tahir Demirtaş’a ait tesisatçı dükkanında çalışmıştır.

Toplam 6 kardeşi bulunan Demirtaş’ın 2’si erkek, 4’ü kızdır. Kız kardeşlerinden 2’si öğretmenlik, 1’i tasarımcılık işiyle uğraşmaktadır.

Demirtaş İlk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladı.

1990 yılında liseyi bitirdi.

1991 senesinde üniversite sınavında İzmir 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünü kazandı fakat 1993 yılında tekrar üniversite sınavına girerek bu sefer Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı.

O kazandıktan 2 yıl sonra, kız kardeşi Aygül Demirtaş’da Hukuk bölümüne girmiştir.

Kızkardeşi mezun olduktan sonra bir süre Selahattin Demirtaş ile beraber serbest avukatlık yapmıştır.

Hukuk fakültesinden sonra 2000 senesinde Osman Baydemir’in Diyarbakır İHD başkanı olmasıyla İHD Diyarbakır yönetiminde yer aldı.

2004 senesinde Osman Baydemir’in belediye başkanı seçilmesi nedeniyle İHD Diyarbakır Şube Başkanı oldu.
Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı.

22 Haziran 2014 yılında seçildiği Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanlığı görevini 11 Şubat 2018’e kadar yürütmüştür.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve dokuz HDP’li milletvekili ile beraber Türkiye Anayasası’na göre “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla gözaltına alındı ve tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Demirtaş 4 Kasım 2016’dan beri tutukludur.

Çocukluk yıllarında tanıştığı Başak Demirtaş ile hayatını birleştirmiştir, bu evlilikten 2004 doğumlu Delal ve 2007 doğumlu Dılda adlı iki kızı bulunmaktadır.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Ahmet Özhan Kimdir, Hayatı

Klasik Türk müziği şarkıcısı ve oyuncu Ahmet Şükrü Katıöz ya da sahne adıyla Ahmet Özhan, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!