Steve Bannon Kimdir

Kevin Stephen “Steve” Bannon (d. 27 Kasım 1953), Amerikalı bir medya yöneticisi, politik stratejist, emekli subay, eski yatırım bankacısı ve Breitbart News’in eski yönetici başkanıdır.

2017’den 2018’in başlarına kadar sağcı popülistten aşırı sağa kadar sınıflandırılan Breitbart Haber Ağı web sitesini yönetti .

Ağustos 2016’da, o zamanki başkan adayı Donald Trump’ın danışmanı oldu .

Göreve geldiği 20 Ocak 2017 tarihinden 18 Ağustos 2017 tarihine kadar A.Ş.’de baş stratejist olarak görev yaptı.

Bannon, işçi sınıfından İrlandalı Katolik bir aileden geliyor .

Telefon hattı tesisatçısı Martin Bannon ve eşi Doris’in beş çocuğunun üçüncüsü. Doğumundan kısa bir süre sonra aile, memleketi Norfolk’tan Richmond , Virginia’ya taşındı.

Ebeveynler, muhafazakar Demokratlar ve babanın kendisi için seçim kampanyasında aktif olduğu İrlanda-Katolik Başkanı John F. Kennedy’nin coşkulu destekçileriydi.

Steve, çalışkan mavi yakalı sınıfına ait olduğunu ve bir hurdalıkta yarı zamanlı çalıştığını bilerek büyüdü .

Ebeveyn evi Katoliklikten etkilenmiştir. Ebeveynler, her hafta Kutsal Ayin’e katılmayı bir öncelik haline getirdi ve üç oğul , Richmond’daki özel bir Katolik askeri lisesi olan Benedictine’e gitti.

Bu, kendisini ilerici liberalleşmeye karşı bir siper olarak gördü . Steve Bannon gibi hemen hemen tüm öğrenciler işçi sınıfı çevresinden geliyordu ve Bannon’ın mükemmel olduğu diğer iki liseden zengin ” züppeler ” ile kavgalar da dahil olmak üzere sık sık çatışmalar oluyordu.

Liseden sonra, 1976 yılında bu alanda yaptığı Virginia Polytechnic Institute ve State University’de okudu.

Bannon, lisede subay olmaya karar vermişti . Daha sonra Donanmaya yazıldı ve bir gün Savunma Bakanı olmayı hayal etti . Temel eğitimden sonra, denizaltı karşıtı savaşta uzmanlaşmış ve çoğunlukla Pasifik’te yelken açan muhrip USS Paul F. Foster’a atandı .

Mart 1980’de, bu arada navigatörüne yükseldiği gemisi , geminin refakatçisi oldu.

Bannon, İslam’ı Batı için büyüyen bir tehdit olarak görmeye başladı.

Reagan 1981’de başkan olduğunda , Bannon hevesliydi ve Reagan yönetimi için çalışmak istedi . Donanma Harekat Komutanlığı’nda asistan olarak görev yaptığı Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) taşındı .

Ayrıca Georgetown Üniversitesi’nde ulusal güvenlikle ilgili akşam kurslarına katıldı ve altın ve gümüş ticaretinde bir miktar başarı ile spekülasyon yaptı.

Reagan patlamasıyla birlikte Wall Street’te pek çok fırsat açılırken, Donanmada ilerleme fırsatlarının çok sınırlı olduğunu fark etmeye başladı .

Bannon & Co.’ya ek olarak, bir Japon ticaret şirketinden 100 milyon dolar bağışlanan kendi film yapım şirketini kurdu.

İlk yapım , Sean Penn’in ilk yönetmenlik denemesi olan Indian Runner (1991) idi.

1999’da Bannon, Anthony Hopkins’in oynadığı Titus filminin ortak yapımcılığını üstlendi .

2011 yılında milyarder Robert Mercer’i haber ve görüş sitesi Breitbart News Network’e yatırımcı olarak aldı ve o zamanlar küçük olan şirketin yönetim kuruluna katıldı .

Yöneticisi ve kurucusu Andrew Breitbart Mart 2012’de beklenmedik bir şekilde öldüğünde, Bannon yönetimi devraldı ve çoğunlukla Mercer tarafından finanse edilen web sitesini birçok tam zamanlı yazarın katılımıyla büyük ölçüde genişletti.

Yine 2012’de Bannon, Peter Schweizer ile birlikte Tallahassee’de Devlet Sorumluluk Enstitüsü’nü ( GAI) kurdu .

2014 yılında Bannon, Haziran 2014’ten Ağustos 2016’ya kadar Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı veri analitiği şirketi Cambridge Analytica’nın kurulmasına yardımcı oldu.

O zamanki çalışan Christopher Wylie’ye göre, Bannon aslında CEO Alexander Nix’in patronuydu ve 2016 ABD başkanlık kampanyasında kullanılan Facebook kullanıcı profillerini satın almak için yaklaşık 1 milyon dolar taahhüt etti . Bannon, bu işlemle herhangi bir ilgisi veya hatta bilgisi olduğunu reddediyor.

Bannon, Ağustos 2016’da başkan adayı Donald Trump’ın danışmanı olduğunda Breitbart’tan ayrıldı.

18 Ağustos 2017’de Beyaz Saray’dan ayrıldığı gün Breitbart’ta icra başkanı oldu.

Eylül 2017’de, Bannon’ın 2018 kongre ön seçimleri için aday olduğu anlaşıldı.

Bannon, Trump’ın görev süresinin başında Beyaz Saray’da baş stratejist olarak atandı ve aynı zamanda Ulusal Güvenlik Konseyi’ne de girdi .

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!