Veriko Tchumburidze Kimdir?

Klasik batı müziği kemancısı ve yorumcusu Veriko Tchumburidze (Gürcüce:ვერიკო ჭუმბურიძე), 20 Nisan 1996 tarihinde Adana’da dünyaya geldi.

Birçok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül aldı.

Sanatçı 2016 senesinde Polonya’da düzenlenen ve dünyanın en eski keman yarışmalarından olan 15.Uluslararası

Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nda, birincilik ödülü kazandı ve uluslararası alanda asıl çıkışını yapmıştır ve pek çok uluslararası orkestrayla beraber konserler vermiştir.

Pekinel Kardeşler’in başlattığı Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler projesi kapsamında desteklenen sanatçı, Münih’te Ana Chumachenko ile öğrenimini sürdürmektedir.

Lukasz Borowicz, Ruben Gazarian, Sascha Goetzel, Howard Griffiths, Gemma New, Michael Sanderling, Aziz Shokhakimov ve Dima Slobodeniouk gibi şeflerle beraber çalışmıştır.

Beethoven Paskalya Festivali (Polonya), Menuhin Gstaad Festival ve Akademisi (İsviçre), Olympus Müzik Festivali (Rusya), Rosendal Oda Müziği Festivali (Norveç) ve Schleswig-Holstein Müzikc Festivali (Almanya) ve diğer birçok festivalde Leif Ove Andsnes, Sol Gabetta, Nicholas Angelich, Lisa Batiashvili, Gérard Caussé, Clemens Hagen, Maksim Vengerov ve Tabea Zimmermann gibi müzisyenlerle birlikte aynı sahneyi paylaşmıştır.

Tchumburidze, piyanist Ketevan Sepashvili ve Mamikon Nakhapetov ile birlikte düzenli olarak oda müziği resitalleri vermektedir.

2016 senesinde İtalya’nın Gioia del Colle şehrinde düzenlenen Pietro Argento Uluslararası Müzik Yarışmasında birinci olan Arte Trio’nun eski üyesidir.

Arte Trio ile besteci Özkan Manav’ın bu üçlü için bestelediği “Ludus Modalis” isimli eserin İstanbul Uluslararası Müzik Festivali’nde dünya prömiyerini yapmıştır.

Veriko Tchumburidze, şef Howard Griffiths yönetimindeki Münih Oda Orkestrasıyla birlikte Sony Classical Records için Anton Wranitzky’nin C Majör Keman Konçertosu’nu ve Howard Griffiths yönetimindeki Berlin Brandenburg Oda Orkestrası ile Klanglogo firması için John Williams’a ait “Schindler’in Listesi” adlı filmin müziğini kayda almıştır.
Kayıttaki performanslarından dolayı Orpheum Genç Solistler Gelişim Vakfı, kendisini Zürih Opera Binası’nda düzenlenen 2016 Zürih Film Festivali açılışında çalmak için davet etmiştir.

Tchumburidze, Zürih Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Rusya Devlet Senfoni Orkestrası, Mariinski Tiyatro Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cape Town Filarmoni Orkestrası, Winterthur Müzikokulu Orkestrası (İsviçre), Melbourne Senfoni Orkestrası, Frankfurt Brandenburg Eyalet Orkestrası, Varşova Senfoni Orkestrası, Lahti Senfoni (Finlandiya) gibi birçok orkestrada solist olarak yer almıştır.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!