Viranşehir Sefertepe

Viranşehir Sefertepe’de arkeolojik kazı çalışmaları başladı

Sefertepe’de geçen yıl başlayan kazı çalışmaları, Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Sefertepe, Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesi sınırları içinde yer alan bir arkeolojik sit alanıdır. Taş Tepeler arkeolojik bölgesinin bir parçasıdır. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde neolitik döneme ait eserlerin yer aldığı Sefertepe’de, arkeolojik kazı çalışmaları 2021 yılında başladı.

Kaymakamlıktan verilen bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen “Şanlıurfa İli Neolitik Çağ Araştırmaları Taş Tepeler Projesi” içerisinde yer alan Sefertepe’de geçen yıl başlayan kazı çalışmaları, Şanlıurfa Müzesi başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emre Güldoğan’ın bilimsel danışmanlığında yeniden başlandı.

Sefertepe’de kazı alanında incelemelerde bulunan Kaymakam Önder Çengel, kazı çalışmaları hakkında Doç. Dr. Emre Güldoğan’dan bilgi aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaymakam Çengel, Şanlıurfa’nın binlerce yıllık tarihi miras ve medeniyet birikimine sahip olduğunu belirtti.

Bu mirasın gün yüzüne çıkarılarak hakkettiği değeri alabilmesi için ilgili kurumların yoğun gayret sarf ettiğini ifade eden Çengel, şunları kaydetti:

“Viranşehir’de bulunan Sefertepe’deki kazıların süratli ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Viranşehir Kaymakamlığı olarak her türlü fedakarlığı yapıyor. Geçen yıl başlayan Sefertepe Arkeolojik kazıları bu yıl da devam edilecek. Kazı çalışmalarının ilk gününde yüzey çalışmaları yapılırken dahi buluntular elde edilmiş. Kazılar derinleştikçe çok daha önemli keşiflerin elde edileceğine inanıyorum. Kazı ekiplerinin kalması ve kazı çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Sefertepe Kazıevi inşa çalışmalarımız devam ediyor. Kazı ekibimizi şuan kendi imkanlarımızla misafir ediyoruz. Sefertepe Kazıevi inşasına ve kazı ekibinin barınmasına Viranşehirli hemşerilerimizden de destek alıyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” (AA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!