Zeuxis Kimdir

MÖ 5. yüzyıl’da çalışmalar yapmış Heraclalı ressam Zeuxis, (Grekçe: Ζεῦξις) MÖ 464 yılında Heraclea’da, kesin olarak bilinmemekle birlikte İtalya’nın güneyindeki Heraclea Lucania’da dünyaya geldi.

 Büyük olasılıkla Apollodorus’un çırağıdır. 

Zeuxis çoğu zaman Yunan halkı tarafından yanlış anlaşıldığını düşünmüştür ve Aristoteles ondan hiç hoşlanmamıştır. 

Komik yaşlı bir kadının resmini yaparken gülmekten öldüğü söylenmektedir ve iddialara göre yaşlı kadın, Afrodit’in resmini sipariş etmiştir ve kendisini model olarak kullanmasını istemiştir. 

Tanrılar meclisi, güllerden taç giydirilmiş Eros, Alkmene, Menelaos, bir atlet, Pan, zincirlere vurulmuş Marsias ve yaşlı bir kadın çizimleriyle tanınır. Zeuxis’in en dikkate değer çalışmalarının arasında; Helen, Tahtında Oturan Zeus ve Yılanları Boğan Bebek Herkül yer almaktadır.

 Zeuxis’in Helen çalışması, o dönemler ortaya çıkan bir mitin konusudur. 

Mite göre, bu çalışmasında dünyanın en güzel kadınını oluşturmak isteyen Zeuxis, istediği güzellikte hiçbir kadın bulamamıştır, bu yüzden ideal güzellik kompozitini meydana getirmek için beş model kullanarak onların en güzel bulduğu özelliğini çizmiştir.

  1. Arkelaos, yeni başkenti Pella’nın sarayını dekore etmesi için Zeuxis’i görevlendirmiştir ve dekorasyon sonrasında Zeuxis tarafından krala Pan’ın bir resmi takdim edilmiştir.

Zeuxis’in vefatının ardından eserleinin çoğu Roma’ya ve Byzantion’a götürülmüştür. 

Ne yazık ki çalışmalarından hiçbiri günümüze kadar ulaşmamıştır.

 Pausanias döneminde hepsi kaybolmuştur.

 

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!