Adam Wingard Kimdir

Adam Wingard (3 Aralık 1982), Amerikalı yönetmen, editör, görüntü yönetmeni ve senaryo yazarıdır.

Wingard, Oak Ridge, Tennessee’de büyüdü ve 2002 yılına kadar Full Sail University’de okudu.

Çığır açması 2007’de slasher filmi Pop Skull ile geldi .

Romantik korku filmi A Horrible Way to Die’ın prömiyeri 2010 Toronto Uluslararası Film Festivali’nin ‘Vanguard’ bölümünde yapıldı ve festivalde Starz/Anchor Bay tarafından bir Kuzey Amerika tiyatrosu ve ev medyası yayını için satın alındı.

Ne Eğleniyorduk: Randevu Tecavüzü Hakkında 4 Hikaye, prömiyerini Montreal’deki 2011 Fantastia Film Festivali’nde yapan ve Wingard’ın kendi kenar çubuğu bölümüyle festival tarafından onurlandırıldığı 4 bölümlük bir antolojidir: “İlaçlı Canavarlar – Film Yapımcısına Bir Spot Işığı” Adam Wingard”.

2011’de Wingard, Autoerotic’i mumblecore ikonu (ve Wingard filmlerinde sık sık aktör) Joe Swanberg ile birlikte yönetti .

Drafthouse Films ve Magnet için 26 bölümlük bir korku komedi antolojisi olan The ABCs of Death’in bir bölümünü yönetmesi için seçildi .

Bir haneye tecavüz slasher olan solo yönetmenlik çalışması You’re Next’in prömiyeri 2011 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ‘Midnight Madness’ bölümünün bir parçası olarak yapıldı .

Film, Lionsgate tarafından satın alındı ​​ve Ağustos 2013’te genel olarak olumlu eleştirilerle geniş bir gösterim aldı.

Wingard 2014’te Sundance Film Festivali , Toronto Uluslararası Film Festivali ve Fantastic Fest’te prömiyeri yapılan ve Eylül ortasında daha geniş sinemalarda gösterime girmesiyle büyük beğeni toplayan Dan Stevens’ın oynadığı The Guest’i yönetti .

Wingard, senaryosu Simon Barrett’a ait olan korku filmi Blair Witch’i yönetti .

Film, 1999 The Blair Witch Project’in devamı niteliğindedir ve karışık eleştiriler almıştır.

2015 yılında Wingard, Tsugumi Ohba ve Takeshi Obata’nın popüler korku suç-gerilim manga serisi Death Note’un canlı aksiyon Amerikan film uyarlamasını yönetmek için anlaştı .

Neo-noir karanlık fantazi korku-gerilim filmi, 25 Ağustos 2017’de Netflix’te yayınlandı ve kaynak materyaldeki değişiklik sayısını, aceleye getirilmiş olay örgüsünü, sığ yürütmeyi, yazımı ve hızı hedef alan eleştirilerle karışık bir tepki aldı.

Övgü görsel stile, yönetmenliğe, oyuncu kadrosunun performanslarına, film müziğine ve karanlık, ürkütücü mizah anlayışına ve ayrıca Death Note mitosunun benzersiz ve ayırt edici yorumuna yönelikti .

Mayıs 2021’de Wingard’ın Robert Kirkman imzalı çizgi roman Hardcore uyarlamasını yöneteceği duyurulmuştu .

Wingard ayrıca senaryoyu Will Simmons ile birlikte Kirkman’ın bir hikayesinden ele aldı.

Mayıs 2022’de, Wingard’ın Godzilla x Kong: The New Empire adlı Godzilla vs. Kong’un devam filmini yönetmek için geri döneceği bildirildi .

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!