Agnes Miegel Kimdir

Agnes Miegel, 9 Mart 1879’da Königsberg, Doğu Prusya’da (şimdi Kaliningrad, Rusya) doğdu. Doğu Prusya’nın doğasından ve kültüründen ilham alan şiirleri, öyküleri ve oyunları ile tanınan bir Alman yazardı. Nazi döneminde Nazi Partisi’ne destek verdiği için eleştirildi.

Miegel, Königsberg’deki Städtische Höhere Mädchenschule zu Königsberg’de (Königsberg Şehir Kız Lisesi) okudu. Okuldan mezun olduktan sonra, Königsberg Üniversitesi’nde filoloji ve tiyatro eğitimi aldı. 1904’te ilk şiir kitabı, “Erstes Buch” (İlk Kitap) yayınlandı.

Miegel’in ilk şiirleri, Doğu Prusya’nın doğası ve kültüründen ilham aldı. “Die Frauen von Nidden” (Nidden’in Kadınları) ve “Es war ein Land” (Bir Ülke Vardı) gibi şiirlerinde, Doğu Prusya’nın kırsal yaşamını ve geleneklerini canlı bir şekilde tasvir etti.

Miegel, öykü ve oyun yazmaya da başladı. “Die Saat” (Saat), “Der gläserne Garten” (Cam Bahçe) ve “Die Hochzeit von Lieselotte” (Lieselotte’nin Düğünü) gibi öyküleri, Doğu Prusya’nın insanlarından ve yaşamlarından kesitler sunuyor. “Die Kinder von Eibenstein” (Eibenstein’ın Çocukları) ve “Die Insel der Seligen” (Mutluluk Adası) gibi oyunları, Doğu Prusya’nın mitolojisi ve folklorundan esinlenmiştir.

Miegel, Nazi döneminde Nazi Partisi’ne destek verdi. 1933’te Hitler’e övgüler içeren bir şiir yazdı ve 1935’te NSDAP’ye üye oldu. Nazi dönemindeki faaliyetleri nedeniyle, savaştan sonra Nazi sempatizanı olarak damgalandı ve eserleri yasaklandı.

Miegel, 26 Ekim 1964’te Bad Salzuflen, Almanya’da öldü.

Miegel’in eserleri, Doğu Prusya’nın doğası ve kültürü hakkında değerli bir kaynaktır. Ayrıca, Nazi dönemindeki desteği nedeniyle tartışmalı bir figürdür.

Agnes Miegel, şiirler, öyküler, oyunlar, romanlar ve çocuk kitapları dahil olmak üzere çok çeşitli eserler yazdı.

En ünlü eserleri şunlardır:

  • Şiirler: “Erstes Buch” (1904), “Die Frauen von Nidden” (1908), “Es war ein Land” (1912), “Die Insel der Seligen” (1923), “Das Buch der Kindheit” (1928), “Die schönsten Märchen” (1935)
  • Öyküler: “Die Saat” (1916), “Der gläserne Garten” (1920), “Die Hochzeit von Lieselotte” (1922), “Die Kinder von Eibenstein” (1923), “Die Insel der Seligen” (1923)
  • Oyunlar: “Die Kinder von Eibenstein” (1923), “Die Insel der Seligen” (1923), “Die Hochzeit von Lieselotte” (1922), “Die Saat” (1916)
  • Romanlar: “Das Buch der Kindheit” (1928)
  • Çocuk kitapları: “Die schönsten Märchen” (1935)

Miegel’in eserleri, Doğu Prusya’nın doğası ve kültüründen ilham aldı. Doğu Prusya’nın kırsal yaşamını, geleneklerini ve mitolojisini canlı bir şekilde tasvir etti. Miegel’in eserleri, Doğu Prusya’nın kültürel mirasının önemli bir parçasıdır.

Miegel’in eserleri, Nazi dönemindeki desteği nedeniyle de tartışmalı bir konudur. Miegel, 1933’te Hitler’e övgüler içeren bir şiir yazdı ve 1935’te NSDAP’ye üye oldu. Nazi dönemindeki faaliyetleri nedeniyle, savaştan sonra Nazi sempatizanı olarak damgalandı ve eserleri yasaklandı.

Miegel’in eserleri, Nazi dönemindeki desteği nedeniyle tartışmalı bir konu olsa da, Doğu Prusya’nın doğası ve kültürü hakkında değerli bir kaynaktır.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!