Baldur von Schirach Kimdir

Baldur von Schirach, 1907’de Berlin’de doğan Alman bir siyasetçiydi. Nazi Partisi’nin önde gelen üyelerinden biriydi ve 1933-1940 yılları arasında Hitler Gençliği’nin lideri olarak görev yaptı.

Schirach, Amerikalı bir annenin ve Alman bir babanın oğlu olarak doğdu. İngilizce ve Almanca bilen iki dilli bir çocuk olarak büyüdü. 1925’te Nazi Partisi’ne katıldı ve kısa sürede parti içinde yükseldi. 1928’de Nationalsozialistischer Deutscher Studentenbund (NSDStB) adlı Nazi öğrenci örgütünün lideri oldu.

1933’te Naziler iktidara geldiğinde, Schirach, Hitler Gençliği’nin lideri olarak atandı. Bu pozisyonda, Nazilerin gençliği kontrol etmek ve onları Nazi ideolojisine göre eğitmek için bir dizi program ve faaliyet yürüttü. Schirach, Hitler Gençliği’ni Nazilerin en önemli propaganda araçlarından biri haline getirdi.

Schirach, Nazilerin savaş suçlarından da sorumluydu. Hitler Gençliği, Nazilerin savaş çabalarını desteklemek için kullanıldı ve birçok genç, Alman ordusunda savaşmak için gönüllü oldu. Schirach, Hitler Gençliği’nin bu rolünü denetlemekle sorumluydu.

Savaş bittikten sonra, Schirach, Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçlarından yargılandı. 1949’da 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1966’da serbest bırakıldı.

Schirach, 1974’te Münih’te öldü.

Schirach’ın Nazi rejimi altındaki rolleri, tartışmalı olmaya devam ediyor. Bazıları, onun sadece bir hükümet görevlisi olduğunu ve Nazilerin suçlarından sorumlu olmadığını savunuyor. Diğerleri ise, onun Nazi ideolojisinin aktif bir destekçisi olduğunu ve suçlardan sorumlu olduğunu savunuyor.

Schirach’ın torunu, Ferdinand von Schirach, Almanya’nın önde gelen yazarlarından biridir.

AYRICA BAKIN

Meriç Acemi

Meriç Acemi Kimdir, Hayatı

Emret Komutanım, Kahve Bahane, Aşk Ekmek Hayaller, Mihrap Yerinde, 1 Erkek 1 Kadın, Kiralık Aşk, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!