Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir Hayatı

Barbaros Hayreddin Paşa, ünlü Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı Barbaros Hayreddin Paşa, aslen Vardar yenicesindendir.

1461 yılında Midilli’nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’in ordusunda yer almıştır, Yakup Ağa adlı bir Osmanlı sipahisinin oğlu olan Barbaros Hayreddin Paşa, 1478 yılı civarında Midilli’de dünyaya geldi.

Asıl ismi Hızır olduğu halde Barbaros lakabıyla tanınan Barbaros Hayrettin’in bu lakabı, batılıların havuç rengine çalan kırmızı sakalından dolayı, ağabeyi Oruç Reis’e verdikleri “Barbarossa” adını daha sonra kendisi için de kullanmalarından gelmektedir.

Barbaros lakabıyla bilinen Hızır’a, Hayreddin lakabını da daha sonra, Yavuz Sultan Selim takmıştır.

Barbaros Hayreddin Paşa, kardeşleri İlyas Reis ve Oruç Reis ile beraber birçok deniz savaşında bulunurken, diğer kardeşi İshak Reis ise Midilli Adası’nda kaldı.

Oruç Reis ile birlikte çıktığı Cezayir seferinde, Cezayir’in fethedilmesinin ardından Oruç Reis, Cezayir’e Bey oldu.

İshak ve Oruç Reis’lerin şehit olmalarının ardından Cezayir Beyliği’ne atanan Barbaros Hayreddin, daha sonra Beylerbeyi ünvanını da aldı ve 1534 senesinde İstanbul’a gelip Kaptan-ı Derya oldu.

Barbaros Hayreddin Paşa’yı Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki Nice şehrine gönderen Kanuni Sultan Süleyman, 1543 senesinde İspanya kralı Şarlken’in donanmasını alt ederek, Nice kentini kuşattı ve ele geçirerek Fransa’ya bıraktı.

Fransa Kralı I. François’ esaretten kurtarmıştır.

Birçok zafer kazananarak, Avrupa’da ün yapan Barbaros Hayreddin, 5 Temmuz 1546 tarihinde hayatını yitirmesinin ardından, sağlığında Beşiktaş’ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.

Barbaros Hayreddin zamanında, Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine ulaşırken, ardından da, onun mektebinde yetişen değerli denizciler ve teşkilatlı tersane sayesinde bu güç varlığını uzunca bir süre daha devam ettirdi.

Bilgili ve cesur bir komutan olarak bilinen ve ömrü denizlerde geçtiğinden Rumca, Arapça, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca gibi Akdeniz dillerini çok iyi bilen Barbaros Hayreddin Paşa’nın, Mehmed Paşa, Hasan Paşa ve Vali Paşa isminde üç oğlu bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!