Buddy Bregman Kimdir

Buddy Bregman (9 Temmuz 1930 – 8 Ocak 2017), Amerikalı müzik yapımcısı, film yönetmeni, müzisyen, orkestra şefi ve besteci.

Bregman, UCLA’da bir öğrenciydi ve o sırada şarkı yazarları Jerry Leiber ve Mike Stoller ile birlikte ilk hiti olacak olan I Need Your Loven parçasını yazıyordu.

1950’lerin ortalarından itibaren Norman Granz’ın yeni şirketi Verve Records için Hollywood stüdyolarında sanat yönetmeni olarak çalıştı.

Orada Bing Crosby (Bing Sings Whilst Whilst Bregman Swings), Judy Garland, Peggy Lee ve Frank Sinatra gibi şov yıldızlarına eşlik etti ve aranjörlük yaptı, ancak aynı zamanda Verve Records için kendi adıyla bir dizi büyük grup albümü kaydetti.

Ella Fitzgerald’ın Great American Songbook (Sings the Cole Porter Songbook ve Sings the Rodgers and Hart Songbook) ve Anita O’Day’in (Pick Up Yourself) 1956 Verve yapımlarına orkestrasıyla birlikte katıldı.

Ayrıca The Pajama Game, Crime in the Streets, Secret of the Purple Reef gibi filmlerin müziklerini de yaptı.

Orkestrasında o dönemde Milt Bernhart, Pete ve Conte Candoli, Bob Cooper, Harry “Sweets” Edison, Maynard Ferguson, Herb Geller, Jimmy Giuffre, Barney Kessel, Stan Levey, Joe gibi tanınmış West Coast caz müzisyenleri çaldı.

1956 tarihli, dönemin en ünlü albümü Swinging Kicks’te konuk solist André Previn, Ben Webster ve Stan Getz de yer aldı.

1963’te Carmen McRae’nin Something Wonderful albümünün yapımına yardım etti.

Bregman, Verve’de çalıştıktan sonra BBC’de yapımcı olarak ve 1965’ten itibaren özel ITV Rediffusion London’da eğlence başkanı olarak çalıştı.

Bregman daha sonra Royal Shakespeare Company için Jump Jim Crow müzikalini yazdı, daha sonra bağımsız televizyon ve film yapım şirketlerinde çalıştı ve Olivia Newton-John ile filmler üretti.

Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükten sonra Bregman, televizyon yapımcısı ve yönetmeni olarak çalıştı.

Bregmans, 1961’den 1988’e kadar Suzanne Lloyd ile evlendi. Kızı aktris Tracey Bregman’dır.

AYRICA BAKIN

Murat Yetkin Kimdir Hayatı

Gazeteci ve yazar Murat Yetkin, 29 Aralık 1959 tarihinde Gaziantep’te dünyaya geldi. Bulgaristan Türkü bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!