Buddy Holly Kimdir

Buddy Holly 7 Eylül 1936’da dünyaya geldi.

Kendi halinde Batı Teksaslı genç bir Country şarkıcısı iken Elvis Presley ve Bill Haley’den oldukça etkilendi.

Küçük radyo istasyonlarında sesini duyurmaya çalışır.

O dönemde ikili oluşturduğu Bob Montgomery ile plak şirketlerini dolaşıyordu.

Gözlükleriyle kendine değişik ve güzel bir imaj yaratmıştı.

Buddy Holly, kısa süren kariyerine çok büyük başarılar sıkıştırmıştı.

Başta The Beatles olmak üzere 60’larda Popçuları tamamen etkisi altında bırakmıştı.

Bu yüzden de Holly, sadece Amerikan Müziği’nin değil İngiliz popüler müziğinin de gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Buddy Holly gitar, piyano ve viyolin çalar. Bir gün Teksas – Lubbock Kentinde Marty Robbins – Elvis Presley konserine uvertür sahneye çıkacak grup arandığını duyarlar.

Bu uvertür olayı bu tip organizasyonlarda gelenek haline gelmişti.

Organizatörler ve plak şirketleri için genç ve kendine güvenen şarkıcıları veya grupları keşfetmek için ideal bir olaydı. Bu kez de şans Buddy Holly – Bob Montgomery ikilisine gülmüştü.

Elvis ve country – western şarkıcısı Marty Robbins’in yer aldığı bir konserde şarkı söylemek bulunmaz bir fırsattı. Buddy Holly, sahnede belirip de şarkı söylemeye başladığı anda Tom Parker tarafından fark edilir.

Ancak Decca’nın yetenekli ajanı Jim Denny, Parker’dan önce davranır ve Holly ile konser sonrası, Decca’nın yan kuruluşu olan Nashville Records adına sözleşme imzalar.

Ama ne yazık ki bu olayın tatsız yanı, Jim Denny sadece Holly’i istemektedir. Kendi deyimiyle ona potansiyel Elvis’ler lazımdır, potansiyel Marty Robbins’ler. Zamanını çoktan doldurmuşlardır. Böylece ikili ayrılır. Holly’nin tarzı ne Rock and Roll, ne de folktur.

Beyaz ile siyah eski ile yeninin bir karışımıdır ki müziğin tarzının o zamanki ismi Rockabilly’dir. Ancak Buddy’nin ilk plağı başarılı olamayınca kesin olarak Rock and Roll’a dönüş yapar.

1956 yılında ilk topluluğunu kurar. Topluluğun adı The Three Tunes’tur. Tamamen özgün bir gitar stili vardır. Holly yerini sağlamlaştırdığında henüz 21 yaşındadır.

Decca’dan beklediği yaygınlığı kazanamayınca ayrılıp 1957 ‘ de Norman Petty’nin Clovis etiketiyle çalışmaya başlar.

3 Şubat 1959’da Clear Lake, Iowa’da geçirdiği uçak kazasında hayatını kaybetti Ritchie Valens ve Big Bopper ile birlikte öldü. Öldüğü sırada Maria Elena ile evliydi.

Evleneli daha bir sene bile olmamıştı. Üstelik eşi bebek bekliyordu.

Buddy’nin ölümü üzerine Maria bebeğini düşürdü.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!