Mel Brooks Kimdir

Mel Brooks (gerçek adı: Melvin Kaminsky) (d. 28 Haziran 1926, Brooklyn, New York), Amerikalı sinema oyuncusu, yazar, yönetmen ve prodüktör.

Mel Brooks, babası Brooks iki yaşındayken böbrek hastalığından öldüğü için üç ağabeyi Irving, Lenny ve Bernie ile bekar bir anne tarafından büyütüldü.

Brooks, hayatı boyunca babasız büyümekle mücadele etti. Dokuz yaşındayken Joe Amcası onu bir Broadway performansına, Everything Goes müzikaline götürdüğünde, bu ilham verici deneyim, şovmenlik kariyerine devam etme arzusunu ateşledi.

Son olarak, şarkıcı Ethel Merman’ın hararetli şarkı söylemesi, genç bir çocukken onun üzerinde kalıcı bir etki bıraktı.

1944’te liseyi bitirdi, ABD Ordusu’na alındı ​​ve Bulge Muharebesi de dahil olmak üzere Avrupa’da savaştı.

Mel Brooks’un kariyeri, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir stand-up komedyeni olarak başladı.

Onu eskiz yazarı olarak işe alan komedyen ve TV yıldızı Sid Caesar (1922-2014) tarafından keşfedildi.

Bu süre zarfında Brooks, 1961’den itibaren birlikte birkaç komedi kaydı kaydettiği Carl Reiner ile de tanıştı.

1965’te Buck Henry ile birlikte Mini-Max televizyon dizisini yarattı.

Bu dizinin başarısı, Brooks’un 1968’de ilk uzun metrajlı filmi Yapımcılar için bir yapımcı bulmasını sağladı.

Müstehcen konusuna rağmen – bitkin bir Yahudi Broadway yapımcısı Adolf Hitler hakkında bir müzikalle dolandırıcılık girişiminde bulunuyor – film sürpriz bir hit oldu ve Brooks’a En İyi Orijinal Senaryo dalında Akademi Ödülü kazandırdı.

2001’de The Producers’ın müzikal bir versiyonu New York’un Broadway’inde prömiyerini yaptı ve on iki Tonys kazandı. Müzikalin bir film uyarlaması 2005’in sonlarında yayınlandı.

Yapımcılar’ın başarısının ardından Brooks, 1974’te Blazing Saddles ve Young Frankenstein’ın yönetmeni olarak tür parodisindeki uzmanlığını kanıtlamadan önce The 12 Chairs ile geleneksel komediye yöneldi.

1974 yılı, Mel Brooks’un kariyerinde çok önemli bir yıldı, çünkü hem Şubat’ta vizyona giren The Wild Wild West hem de Aralık’ta vizyona giren Frankenstein Junior büyük hit oldu.

Brooks ayrıca The Wild Wild West’te aptal bir vali olarak ilk büyük oyunculuk çıkışını yaptı.

Ardından gelen filmlerde Brooks daha sık başrol oyuncusu, yönetmen ve senarist olarak yer aldı.

Filmleri, 1990’ların başındaki Hitchcock filmlerinin (High Freak), bilim kurgu (Spaceballs) veya Robin Hood filmlerinin (Robin Hood – Heroes in Tayt) yeniden canlandırılmasının parodisini yaptı.

Ayrıca Brooks, David Lynch’in The Elephant Man’i veya David Cronenberg’in bilim kurgu klasiği The Fly’ın yeniden yapımı gibi – kendisi için alışılmışın dışında olan – filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Dracula parodisi Dracula – Dead But Happy’nin 1995’teki ılımlı başarısından bu yana, Brooks çevresinde işler sakinleşti.

The Producers’ın müzikal versiyonunun başarısıyla Hollywood’u şaşırtmadan önce Mad About You adlı televizyon dizisinde olduğu gibi sadece küçük konuk rollerinde yer aldı.

Ekim 2007’de, Mel Brooks’un bu kez korku filmi parodisi Frankenstein Junior’a dayanan başka bir müzikali, Broadway’de prömiyerini yaptı.

2008 yılında Spaceballs: The Animated Series adlı animasyon dizisinin yapımcılığını üstlendi.

AYRICA BAKIN

Militarizmin potansiyel zararları nelerdir?

Militarizmin potansiyel zararları, toplumsal, ekonomik, politik ve uluslararası düzeylerde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşte …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!