Zach Braff Kimdir

Zachary Israel Braff (d. 6 Nisan 1975) Amerikalı oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı.

Braff, yaratıcı bir Yahudi aileden geliyor ve şu anda boşanmış olan ebeveynlerinin dört çocuğunun en küçüğü.

Ağabeyi Adam televizyon için senaryolar yazıyor, erkek kardeşi Joshua bir yazar, kız kardeşi Shoshanna ise bir moda tasarımcısıydı.

Braff, avukat olan babasına erken yaşta amatör drama grubunun performanslarına eşlik etmesine izin verildi ve bu, on yaşında yerel halk tiyatrosunda The Music Man oyunundaki ilk sahne deneyimini kazanmasını sağladı.

Braff on beş yaşında, yapımcılığını Bruce Paltrow’un üstlendiği, önerilen televizyon dizisi High’da başrol oynadı.

Yapımcının kızı Gwyneth Paltrow da hazır bulundu. Pilot bölümün test gösteriminin ardından dizi umut verici görünse de CBS sorumluları tarafından prömiyerden kısa bir süre önce programdan çekildi.

Dört yıl sonra, 1993’te Braff ilk film rolünü üstlendi; Manhattan Murder Mystery’de Woody Allen ve Diane Keaton’ın oğlunu oynadı.

Liseden mezun olduktan sonra, sinematografinin teknik yönleri hakkındaki bilgisini derinleştirmek için Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nde okumaya karar verdi.

Kendi ifadelerine göre senaryo taslaklarıyla her zaman parlamayan vasat bir öğrenciydi. Eğitiminin bir parçası olarak birkaç kısa film yönetti, oyunculuk dersleri aldı ve bir oyunda oynadı.

Lisans derecesini başarıyla tamamladıktan sonra, 1997’de New York’a taşındı ve burada müzik videolarında (Sting ve Mariah Carey dahil) yapım asistanı olarak geçimini sağladı ve oyunculuk kariyerine devam etti.

Pek çok başarısız çabadan sonra, sonunda Alec Baldwin ve Angela Bassett’in oynadığı William Shakespeare’in Macbeth’inin prodüksiyonu için New York Public Theatre’da bir oyun aldı.

Bunu düşük bütçeli yapımlardaki film rolleri izledi, ancak daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşamadı. The Broken Hearts Club’da eşcinsel, uyuşturucu bağımlısı bir kulüpçüyü canlandırmasıyla ancak ikna edebildi.

2000 yılında bu filmi çekmek için Los Angeles’a taşındı. Burada da garsonluk yaparak maaşını yükseltti.

2000 yılının sonlarında Braff, Scrubs’ta başrol için seçmelere katıldı. Komedi türü, kişisel kariyer planlarına uymasa da, bu karakterin karakterini belirleme riski olduğundan, komedi dizisi, sıra dışı mizah ve drama karışımıyla kendisine çekici geldi.

Garsonluk işinden ayrıldıktan sonra, çekimlerin ancak iki buçuk ay sonra başlayacağını öğrendi. Bu zamanı, uzun süredir devam eden film fikrini geliştirmek için kullandı: Film, ailesinden uzaklaşmış ve annesinin cenazesi vesilesiyle memleketi New Jersey’e dönen ve beklenmedik bir şekilde orada aşkı yeniden keşfeden genç bir adam hakkında “doğrusal olmayan bir hikaye” idi.

Üç ay sonra, otobiyografik ayrıntılarla bezeli senaryonun kaba taslağı, ilk yönetmenlik denemesi olan Garden State’in temelini oluşturdu.

Braff, Scrubs’ın Ekim 2001’de yayınlanmasından bu yana geniş bir izleyici kitlesi tarafından biliniyor. Dizi, alışılmadık yaklaşımı nedeniyle sağlam puanlar ve eleştirel beğeni topladı.

Lazlo Bane grubuyla karşılıklı tanıdıkları sayesinde tanıştı ve grubun 2002 yılında yayınlanan videosunu yönetti.

Braff, Scrubs arkadaşı Donald Faison ile yakın arkadaştır. 2002 ilkbahar-yazında, ilk sezonun ardından çekimlere ara verildiğinde, ikisi New York’ta bir apartman dairesini paylaştı.

Braff yine Halk Tiyatrosu’ndan gelen bir teklifi kabul etmiş ve açık hava yapımı “Shakespeare in Central Park”ta Julia Stiles ile birlikte What You Want’da Sebastian rolünü oynamıştı.

Sonraki dönemde Scrubs için çalışmanın yanı sıra kendi filmini yapmaya odaklandı.

İlk senaryosuydu; İlk yönetmenlik deneyimini, New York’ta geçirdiği zamanlardan müzik videoları, reklamlar ve üniversite günlerinden kısa filmler çekerek elde etmişti.

Danny DeVito’nun Erin Brockovich ve Pulp Fiction’ı birlikte yazan Jersey Films şirketi, yapım için yeşil ışık yaktı.

Braff, Natalie Portman, Peter Sarsgaard ve Ian Holm ile başroller için birçok önemli yıldızı kazanmayı başardı.

AYRICA BAKIN

Hangi besinlerde çinko bulunur?

Tabloda, çinko bakımından zengin bazı yiyecekler verilmiştir: 1. Kırmızı et (örneğin: sığır eti, kuzu eti, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!