Diyarbakır sokaklarında uyuşturucu isyanı: Kimse sorunlarımızla ilgilenmiyor

Son yıllarda artan apolitikleşmeyle birlikte umutsuz, inançsız, geleceğe karşı beklentilerini yitirmiş ve toplumcu fikirlerlede buluşamayan Kürt gençleri uyuşturucuya yöneliyor.

Kürt illerinde gittikçe yaygınlaşan bu sorun karşısında ne yerel politik güçlerin nede resmi yetkililerin ciddi bir çabası yok. Gençler kendi kaderlerine terkedilmiş durumdalar.

Gazete Duvar’dan Mahsum Kara’nın bu konudaki haberi
Diyarbakır’ın Bağlar İlçesinin Kaynartepe Mahallesi’nde son dönemde sentetik uyuşturucu satışının nasıl yaygınlaştığını gözler önüne sermektedir.

Mahsum Kara /Gazete Duvar

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı sorunlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Kentin yoksul mahallelerinde uyuşturucu kullanımı ve satışı son dönemde dikkat çekici oldu. Sentetik uyuşturucular gençler arasında yaygınlaştı.

‘BURADA YAŞAYAN İNSANLARIN NE SUÇU VAR?’

Kaynartepe Mahallesi, kentte uyuşturucu satışının yoğun olduğu bölgelerden… Mahallede yaşayan Murat Bayram, gençlerin hayatıyla ilgili endişe duyduklarını söyledi. Uyuşturucu satışı konusunda çözüm istediklerini ifade eden Bayram, şikayetlerini şöyle dile getirdi: “Maalesef bu konuda bize yardım eden kimse yok. Her gün ‘Diyarbakır’da uyuşturucu bitti’ diye haberler çıkıyor. Bittiyse biz neden görmüyoruz? Burada yaşayan insanların ne suçu var? Artık çok zorlanıyoruz ve tek başımıza baş edemiyoruz. Gençlerimiz gözlerimizin önünde heba olup gidiyor. Kimse de çıkıp sesini dahi çıkarmıyor. Bizim tek isteğimiz mahallemizde huzurlu bir yaşam…”

‘GENÇLERİMİZE HER GECE UYUŞTURUCU SATILIYOR’

Mahalleli olarak güvende olmadıklarını belirten Yusuf Ekin, “Uyuşturucu, ensesi kalın olan birilerinin kontrolünde diye düşünüyoruz. Çünkü öyle olmasaydı bu sorun daha önce çoktan hallolurdu. Biz kaç kere burada uyuşturucu satışı yapanlarla kavga ettik ama değişen hiçbir şey olmadı. Her gece sokaklarda gençlerimize uyuşturucu satılıyor. Artık bunu dile getirmekten yorulduk. Kimse gelip bizim bu sorunumuzu dinlemek dahi istemiyor. Burada yaşayanlar zaten yoksul insanlar… Geçim derdiyle uğraşıyor. Bu sorun da eklenince artık isyan edecek dereceye geliyoruz” dedi.

BELEDİYENİN METRUK BİNALARI YIKMASI LAZIM

Kaynartepe Mahallesi Muhtarı İlhami Altun da Bağlar ilçesinde uyuşturucu satışının durdurulması konusunda yetkililerin bir an önce adım atması gerektiğini söyledi: “Son birkaç yıldır uyuşturucu sorunu artarak devam ediyor. Mahalledeki metruk binalar uyuşturucu satan torbacıların evi haline geldi. Burada tek suç belediyenindir. Belediye yıkık dökük binaları kendi kaderine terk etmiş durumda. Eğer metruk binalar yıkılmış olsaydı uyuşturucu satıcıları bu kadar kolay yer bulamazdı. Bir an önce bu binaların yıkılması lazım.” (Gazete Duvar)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!