Max Schmeling Kimdir

Max Schmeling, 28 Eylül 1905’te Uckermark’ta Strasburg yakınlarındaki Klein Luckow’da Max ve Amanda (kızlık soyadı Fuchs) Schmeling’in oğlu olarak dünyaya geldi .

1906’da baba Hamburg-America Line’da dümenci olarak çalıştığı için aile Hamburg’a taşındı . İlk başta St. Georg semtinde yaşadılar .

En geç 1911’den itibaren Rothenburgsort’ta Lindleystraße 75’te yaşıyorlardı. Max, Rothenburgsort’taki Stresowstraße ilkokuluna kaydoldu.

Max Schmeling 13 yaşındayken aile Eilbek bölgesine (Hasselbrookstrasse 14 adresindeki bir eve) taşındı.

Yakındaki Ritterstraße erkek okuluna gitti ve Friedenskirche’de Papaz Wilhelm Reme tarafından onaylandı.

Max, kendi isteği üzerine ve ebeveynleri okul yetkililerine müdahale ettikten sonra kısa süre sonra Rothenburgsort ilkokuluna geri döndü.

14 yaşında Schmeling, bir “reklam şirketi” olan Wilkens reklam ajansında (bugün Draftfcb Almanya ) ticari bir çıraklık eğitimine başladı.

Boksa olan ilgisi ilk olarak 1921’de bir boks filmi izlediğinde alevlendi.

Max Schmeling, boksu düzgün bir şekilde öğrenebilmek için bir yıl sonra Almanya’da o zamanlar boksun merkezi olan Rheinland’a gitti.

Schmeling, Düsseldorf’ta bir kuyu inşaatı şirketinde işçi olarak çalıştı .

İşvereni onu 1923’te Köln-Mülheim’a transfer etti ve burada Schmeling amatör boks kulübü SC Colonia 06’ya katıldı.

2 Ağustos 1924’te Schmeling, profesyonel boks kariyerine Düsseldorf’taki Tonhalle’de Hans Czapp’a karşı yaptığı bir dövüşle başladı ve bu onu erkenden ve birkaç kez o zamanlar profesyonel boksun kalesi olan New York’a götürdü.

Orada yerel yönetici Joe Jacobs tarafından temsil edildi . 24 Ağustos 1926’da Schmeling, Max Diekmann’ı yenerek Alman hafif ağır sıklet şampiyonu oldu .

1927’de Max Schmeling ilk büyük unvanını kazandı; Dortmund Westfalenhalle’de Belçikalı Fernand Delarge ile mücadelede Avrupa şampiyonu oldu.

Çantasından sepetli bir Harley – Davidson motosikleti aldı ; Temmuz ayında annesi ve kız kardeşi ile yaptığı bir gezi sırasında Schmeling, 14 yaşında kız kardeşi Edith’i öldüren bir kaza geçirdi.

1928’de Alman menajeri Arthur Bülow ile “dünyayı fethetmek için” New York’a gitti. Ancak Bülow’un hiçbir bağlantısı yoktu.

Jacobs , 1922’de Hamburg’da 17 yaşındaki Schmeling’i amatör bir dövüşte mağlup eden İngiliz boksör Ted Moore’un menajeriydi .

New York’un Doğu Yakası’ndan Macar Yahudi göçmenlerin oğlu Joe Jacobs , boks hakkında hiçbir şey bilmiyordu.

Beş dövüş sonra, 12 Haziran 1930’da Max Schmeling, boş olan dünya ağır sıklet unvanı için Jack Sharkey ile dövüştü .

Bugüne kadar Schmeling, unvanını rakibini diskalifiye ederek alan tek dünya şampiyonu oldu.

3 Temmuz 1931’de 15. turda American Young Stribling’e karşı teknik nakavtla unvanını savundu .

21 Haziran 1932’de New York’ta Sharkey ile rövanş maçı yapıldı. 15 turun ardından Amerikalıya puanlarda zafer ve dolayısıyla dünya şampiyonluğu unvanı verildi.

1930’da Max Schmeling, Alman- Çek sinema oyuncusu Anny Ondra ile tanıştı .

Ondra , 1930’da arkadaşı Karel Lamač ile Almanya’da Ondra Lamac Film Şirketi’ni kurdu .

6 Temmuz 1933’te Schmeling ve Ondra, aynı yıl Nasyonal Sosyalistlerden sürgüne kaçan Ekspresyonist ressam Bruno Krauskopf’un yazlık evini satın aldığı Bad Saarow’da evlendi . Evlendikten sonra sessiz film divası sadece birkaç film yaptı .

26 Ağustos 1934’te Schmeling, Hamburg’da Walter Neusel’i (1907–1964) yendi.

Dövüşe, bugüne kadar Avrupa’daki herhangi bir boks etkinliğindeki en büyük kalabalık olan 100.000 kişi katıldı.

Bu dövüş, boks organizatörü Walter Rothenburg tarafından organize edildi .

Gelecek bahar, Schmeling’in Amerikalı Steve Hamas’a karşı mücadelesi için 42 günde Hamburg-Rothenburgsort’ta Hanseatenhalle’yi kurdurdu .

25.000 kişilik kapasitesiyle zamanının en büyük spor salonuydu, Madison Square Garden ise sadece 20.000 kişilik spor salonuydu.

1935’te Naziler, Schmeling’den Çek karısından ve Amerika’daki Yahudi menajeri Joe Jacobs’tan ayrılmasını ve Yahudi arkadaşlarından uzaklaşmasını istedi. Talepleri reddetti.

Nürnberg Yasaları ve Almanya’da hüküm süren anti -Semitizm nedeniyle Amerikan Olimpiyat Komitesi , Berlin’deki 1936 Yaz Olimpiyatlarını boykot etmeyi düşündü .

Uluslararası üne sahip en ünlü Alman atlet olan Schmeling, Propaganda Bakanlığı tarafından Amerikalıları katılmaya ikna etmek için düzenlenen kampanyanın bir parçasıydı .

Ancak Schmeling’in en ünlü dövüşü bir dünya şampiyonası ile ilgili değildi.

Doğrudan Almanya’ya da yayınlanan dövüşte Schmeling, Louis’e erkenden sert bir darbe indirip ardından nakavtla yere sererek boks dünyasını şaşırttı .12. turda mağlup oldu. Bir Alman bakış açısına göre, bu sonuç, bir dünya şampiyonluğu olmasa bile o noktaya kadar boksta en büyük sürprizdi ve Nazi propagandası tarafından “Aryan ırkının üstünlüğünün kanıtı” olarak siyasi olarak kötüye kullanıldı .

Hitler’in talimatı üzerine kavga sinemalarda “Max Schmeling’in zaferi – bir Alman zaferi” başlığı altında gösterildi.

Schmeling , Princess Theatre’da (Dresden) filmin galasına ve tüm gösterimlerine bizzat katıldı ve kutlandı.

2 Temmuz 1939’da Schmeling, Adolf Heuser’e karşı Avrupa Ağır Siklet Şampiyonasını kazandı .

Bu boks maçı, şimdilik Schmeling’in son maçıydı. Aynı yıl Pomeranya’da Rummelsburg yakınlarındaki Ponickel malikanesini satın aldı .

Schmeling, mücadelelerinin gelirini küçük mülke yatırdı ve orası kendisi ve karısı için gerçek bir yuva haline geldi.

Bağımsız, tüm zamanların dünyası sıralamasında BoxRec, tüm zamanların en iyi 26 numaralı ağır sıklet boksörü olarak listelenmiştir.

2 Şubat 2005’te Max Schmeling, memleketi Wenzendorf’ta 99 yaşında şiddetli bir soğuktan öldü.

Resmi cenaze töreni 1 Mart 2005’te Hamburg’daki “Michel” de (St. Michaelis Kilisesi) gerçekleşti .

Yas tutanlar arasında boksörler Henry Maske ve Wladimir Klitschko’nun yanı sıra Uwe Seeler , Michael Stich , Franz Beckenbauer , Friede Springer , Ole von Beust ve Otto Schily vardı .

AYRICA BAKIN

Paleolitik Çağ

Paleolitik Çağ, insanlık tarihindeki en eski dönemlerden biridir ve Eski Taş Çağı olarak da bilinir. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!