MURAT AKKUŞ

MURAT AKKUŞ KİMDİR

Gazeteci/Yazar Murat Akkuş 1971 Yılında Iğdır Merkeze bağlı Amarat (Çakırtaş) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde, Ortaokul ve Lise eğitimini Iğdır Merkezde aldı. 

Mesleki Faaliyetleri:

Iğdır Doğuş Gazetesinin sahibidir. Öncesinde, Sırasıyla Özgür Gündem, Ülkede Gündem, Demokrasi ve Azadiya Welat’ın hem merkezlerinde çalıştı hem de Iğdır temsilciliklerini yürüttü. Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Konseyi İl temsilcisidir. 

Genel Güncel Makaleleri Basnews, Doğu Kültür Medya, Gomanweb, İzmirizmir.net ve Iğdır Doğuş Gazetesinde yayınlanmaktadır. 

Basılı Eserleri:

Kürtçe basılan iki kitabı bulunmaktadır. 

1-  Gotîn û Bivêjê Kurda (Kürtçe Atasözleri Ve Deyimler” adlı kitabı 2017 yılında yayınlandı. 

2-  Bî Kurdi Navên Jîn Û Mêran (Kürtçe Kadın Ve Erkek İsimleri) Adlı kitabı ise 2020 yılında yayınlandı. 

Kürtçe Halk Masalları ile Kürtçe Şiirler başta olmak üzere Kürt dili ve edebiyatı üzerine çalışmaları devam etmektedir. 

Siyasi Faaliyetleri:     

İstanbul Ümraniye DEP üyeliği, Üsküdar HADEP kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği, Iğdır HADEP’te Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Yönetim Kurulu Asil Üyeliği, Gençlik kolları başkanlığı, Disiplin kurulu başkanlığı görevlerinde yer aldı. Siyasi çalışmalarımda birçok kez gözaltına alındı. 1994’te Kürtçe Takvim satmaktan 3 ay hapis cezası aldı.

1999’da Cumhuriyet tarihinin en genç il genel meclis üyesi seçildi

1999 yılında HADEP’ten Iğdır merkez İl Genel Meclis Üyesi seçildi. HADEP kapatılınca bu süreyi 2014 yılına kadar DEHAP’a geçerek tamamladı. Bu görev süresinde 3 yıl İl Daimi Encümenliğine seçildi.  

Sivil Toplum Çalışmaları: 

Toplumsal İlerleme Derneği Genel Başkanıdır. Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) İl Girişimciliği ve Hava Sporları İl Temsilciliği yürütmektedir. İşçi emeklisi Ali babanın ve ev hanımı Gozel annenin üç çocuğundan ilki olan Akkuş, Gazeteci olarak hayatımı idame etmektedir.

İletişim:

Iğdır Doğuş Gazetesi: Cumhuriyet Cad. Şube Sok. Yardımcı Apt. Kat.1 No.1 Iğdır

Tel/Fax: 0 476 227 12 09 Gsm: 0 535 327 18 92  Email: muratakkus11@hotmail.com

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!