NECDET İPEKYÜZ

NECDET İPEKYÜZ KİMDİR

Kürt siyasetçi ve Tıp Doktoru Necdet İpekyüz, Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Salat Köyü’nde doğmuştur.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.

Mesleğe Elazığ’a bağlı Sivrice ilçesinde başlamış ardından Diyarbakır’da hekim olarak kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışmaya devam etmiştir.

Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak Tabip Odasında Genel Sekreterlik; Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı, TTB (Türk Tabipler Birliği) Merkez Konsey Üyeliği, TİHV (Türkiye İnsan Hakları Vakfı) Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra DİSA (Diyarbakır Siyasal Sosyal Araştırma Enstitüsü) Kuruculuğu ve Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Zorunlu Göç, Bulaşıcı Hastalıklar, Koruyuculuğu ve Sağlık, Sağlık ve İnsan Hakları, Adli Tıp, Barış ve Sağlık, Toplumsal Travma ile baş etme konularında çalışmalar yapmıştır.

2022 yılında, “İnsan Hakları Eylem Planı Üzerine İnsan Hakları Kavramı Bilgisine ve İnsan Hakları Eğitiminin Niteliğine Dayanan Bir İnceleme” başlıklı çalışmasıyla, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır.

24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden Batman milletvekili olarak seçilmiştir.

27. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa Komisyonu’nda görev almıştır.

Halen Plan Bütçe Komisyonu Üyesidir.

Anadili yetkinliğinde Kürtçe bilmektedir.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

İrfan Saraloğlu Kimdir

Eski futbolcu ve şu an Galatasaray yardımcı antrenörü İrfan Saraloğlu, 16 Eylül 1962 tarihinde Ardeşen’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!