REŞÎDÊ BASO

REŞÎDÊ BASO KİMDİR

(1927-2006)

Reşîdê Baso, 1927 yılında Ermenistan’ın Talin kasabasına bağlı Keleşbeg Köyünde yaşama gözlerini açar. Reşîdê Baso şarkıları sevilerek dinlenen sanatçı Dilovan’ın babasıdır.

Reşîdê Baso, bir röportajda atalarının Ağrı’nın Tutak ilçesinden Kars’ın Tendürek Köyüne yerleştiğinden bahseder. 1914 yılında Ermeni ve Ezidiler gibi gayri müslimlere yapılan kırım ve tehcirden kaçan ailesi 1914 yılında Ermnenistan’a kaçmak zorunda kalır. Osmanlı’nın gerçekleştirdiği katliamdan kaçarken aile üyelerinden birkaç kişi sınırı geçmeye çalışırken Aras’ın azgın sularına kapılarak yaşamını yitirmiştir.

Reşîdê Baso, 1927 yılında Ermenistan’ın Talin kasabasına bağlı Keleşbeg Köyünde doğar. Doğduğu köyde büyüyen Baso, 1946 yılında Talin Nahiyesinden Ermenistan’ın başkenti Erivan’a yerleşir. 1955 yılında açılan Erivan Radyosu ile birlikte onunda sesi Şeroyê Biro, Karapetê Xaço, Efoyê Esed, Dawidê Xelo, Memoyê Silo, Egîdê Têcir gibi dengbejlerin sesiyle kaydedilirek radyo vericileriyle Kürtlere ulaştırılır.

43 yıl fabrikada çalışan Baso, fabrikadaki işi gereği neredeyse bütün Sovyet ülkelerini baştan başa gezerek farklı yerlere gider ve her milliyetten insan tanır.

Reşîdê Baso, anonim dengbej klamlarının yanısıra birde kendi yazdığı şiirleri klamlaştırarak okumuştur. Felekê, Peyawo, Delal ha delal klamlarının sözleri Baso’ya aittir. Bir çok eseri hem oğlu Dılovan hemde Hozan Şemdin gibi sanatçılar tarafından okunmuştur.

 Baso’nun Peyayo, Mêvan, Qurban, Felekê gibi 40’tan fazla kılamı Erivan Radyosu’nda kaydedilmiştir. 1964-1966 yıları arasında Erîvan Radyosu’nda kılamlarını seslendirmiştir.

Onun ses ve tarzını beğendiği dengbejler arasında Ahmedê Sewês, Mirazê Pîrazî, Necoyê Cemal, Ermeni Yêvok ve Ordîxanê Kotê vardır.

2003 yılında hastalanan Baso, tedavi olmak üzere Almanya’ya gitmişti. Almanya’da  tedavi gören Reşîdê Baso, 12.04.2006’da Almanya’ya bağlı Osnabrück şehrinde yaşamını yitirdi.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

VİCDANİ RET BELGESELİ

VİCDANİ RET BELGESELİ – (Ret: 1111)

Dünyanın bilinen ilk vicdani retçisi, Roma İmparatorluğu dönemi Kuzey Afrika’sındaki Numidiya topraklarında yaşayan 21 yaşındaki …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!