Roza Metina

Roza Metina Kimdir

Roza Metina Mardin’in Derik ilçesine bağlı Fitnê  köyünde dünyaya geldi. İlk orta ve lise öğrenimi Derik’te tamamladı. İstanbul ve Dicle Üniversitesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldu.

Zarok Tv de Okul, Jin Tv de Edebiyat programını, Stêrk Tv de ise Modern adlı programları sundu. Şimdi ise Jin Tv de Nivend programını sunmakta.

2016 yılında “Fesleğen Tohumu Kokulu Saç Örgüleri” adlı öyküsü ile Batı Kürdistan da üçüncüsü düzenlenen kısa hikayeler festivalinde ödül kazandı.

2017 yılında 25. Hüseyin Çelebi şiir ve öykü yarışmasında Ķürtce öyküler dalında “Yasak Harflerin Mücadelesi ” adlı öyküsü ile birincilik ödülünü kazandı.

2018 yılında “Bahar Müjdecileri ” adlı öyküsü ile dördüncü Deniz Fırat Şiir, öykü ve fotoğraf yarışmasında kürtçe öyküler dalında birincilik ödülünü kazandı.

2019 yılında “Süs Kavunu Kokulu Örükler” adlı öyküsü ile Sekizinci Şerzan Kurt öykü yarışmasında kürtçe öyküler dalında birincilik ödülünü kazandı. 2020 yılında Deniz Fırat şiir, öykü ve fotoğraf yarışmasında şiir ve öykü dalında jüri üyeliği yaptı.

Kürt Edebiyatçılar Dernegî, Dicle ve Fırat Gazeteciler Derneği yönetiminde yer aldı. Şuan Kürt PEN yönetiminde yer alıyor. Aynı zamanda Amed şiir grubu üyesidir.

Halen JINNEWS’in Diyarbakır’daki kadın haber ajansında çalışıyor. Aynı zamanda Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun (MKGP) sözcülüğünü yaptı. 

Yayınları:

Bilindahiyên Xwedawend (Tanriça Yükseklikler)( şiir) 2014

Hêviyên Dilazad (Özgür Ruhlu Umutlar) (şiir) 2015

Sêgoşe û Çargoşe (Üçgen ve dörtgen) ( Çocuk hikayesi)

Tilîya Qereqûçkê (Serçe Parmak) ( şiir) 2019

Rabûna Berî li Gulberojan (Yüzü Aydınlığa Dönük Uyanış)-(Cezaevindeki yazar ve şailerin şiir ve öykülerinden oluşan antoloji)-(Kürt Pen adına Sitav Yayınlarından çıktı)-2023

Guliyên Ji Bêhna Şimamokan-(Süs Kavunu Kokulu Örükler)- (Hikaye)-Aryen Yayınları-2023

Çîrokên Jinên Wêjekar ( Edebiyatçı Kadınların Öyküleri)-(Kürt Edebiyaçılar Derneği adına J&J yayınlarından çıktı)-2023

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!