VAN BAŞKALE AŞİRETLERİ HANGİLERİDİR – Başkale Aşiret İsimleri

Eskiden Kotur-Elbak adıyla anılan yöre 19. yüzyıl sonlarında Van vilayetinin Hakkâri sancağına bağlı Elbak (Elbak) kazasının sınırları içerisinde idi.

Kazanın adı Cumhuriyet döneminde Başkale olarak değiştirildi.

Merkez Bucak ile Albayrak bucağı dahil toplam 62 mahallesi ve 70 mezrası vardır. Küçük büyük 70 mezraya sahiptir. Merkezde 4 mahalle bulunmaktadır. Bunlar Çarşı, Tepebaşı, Yeni Mah. ve Hafıziye (Kale) mahalleleridir.

XIX.yüzyıl sonlarında Kamusü’l Alam (Şemseddin Sami-Ansiklopedi)’da buradan Van vilayeti, Hakkari sancağına bağlı Albak (Elbak) kazasının merkez nahiyesi olarak söz edilmektedir.

Başkale Urartular zamanında Adamma olarak adlandırılan bir yerleşme idi. Ermeniler buraya Adamakert ismini vermişlerdi.

Bu yerleşimi Partlar bir sınır kenti olarak kurmuşlardır. MÖ. I. yüzyılda Ermeni krallarından Dikran’ın egemenliği izlemiştir.

Yöre Partlar ile Romalılar arasında zaman zaman el değiştirmiş, MS. III. yüzyılda Romalılar Sasanilerle yöre için savaşmışlardır.

Roma’nın ikiye ayrılmasından sonra Bizans yönetiminde giren yöre VII.yüzyılın ortalarında Arapların eline geçmiştir. Bizanslılar yeniden yöreye hakim olmuş ve Bizans’ın Vaspurakan Theması’nın sınırları
içerisinde kalmıştır.

Başkale yöresinin kesin olarak Osmanlı Devletine bağlanması Kanuni Sultan Süleyman döneminde 16. yüzyıl ortalarına rastlar.

Başkale ilçesi halkının ana geçim kaynağı tarım ve hayvan yetiştiriciliğidir. Özellikle koyun beslenir. Büyükbaş hayvanlar da mevcuttur.

Manda yetiştiren çiftçiler de bulunuyor. Gerek iç gerek dış pazarlara canlı hayvan satılır. Bitkisel üretim iklim şartları nedeniyle gelişmemiştir.

2 farklı yerde bulunan ve dünya harikaları arasına giren Peribacaları ve Travertenler bu güzel ilçemizde bulunmaktadır.

Kapadokya’da bulunan Nevşehir Peribacaları ve Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Pamukkale Travertenleri ’ne benzerliğiyle İlçemize bağlı Yavuzlar mahallesinde Peribacaları ve Dereiçi mahallesinde Başkale Travertenleri mevcuttur.

Albayrak St. Bartelemous Kilisesi, Yanal (Soredêr) Kilisesi, Kelekom köprüsü, Pizan Kalesi, Seyyid Abdülhakim Arvasi Camii ve Medresesi gibi tarihi değerler de gezilecek görülecek yerler arasında yer alıyor.

Van-Hakkari yolu üzerinde yer alan kent il merkezi Van’a 112 km. uzaklıktadır.

2020 nüfus sayımında ilçede yaşayan sayısı 49.850 kişi olarak kaydedilmiştir.

 

VAN BAŞKALE AŞİRETLERİ İSİMLERİ – Genel

-Hertoşî – Ertoşî

-Butan

-Pinyanişî

-Kurmanc

-Merzikan – Merzikî

-Xaşkanî

-Masiroî

-Şemskî

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Günter de Bruyn Kimdir

Alman yazar Günter de Bruyn, 1 Kasım 1926 tarihinde Katolik bir ailenin dört çocuğundan en …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!