Bakan Derya Yanık: “TSK’yla ÖSO, Kürt devleti kurdurmamak için savaşıyor.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık “Sınır ötesinde Halep hattı, Türkmenler hattı bizim 400 yıldır sınır güvenliğimizi sağlayan insanlar. İkincisi de şu anda Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz.” demişti.

Bakan Yanık, Adana’da esnafın Suriyeliler hakkındaki eleştirilerini dinledi.

Suriyelilerin ülkede olmasını Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarının bir bedeli olarak değerlendiren Yanık, bu ülkede bir Kürt devletinin kurulmaması için TSK’yla ÖSO’nun ortak mücadele ettiğini söyledi.

Türkiye’nin sınırlarının korunmaya çalışıldığını belirten Yanık, şöyle konuştu: “Türkiye, merhametinden dolayı 5 milyon Suriyeliye bakıyor ama bunu sadece merhametinden dolayı yapmıyor. Bunu çok iyi bilmek lazım. Sınır ötesinde Halep hattı, Türkmenler hattı bizim 400 yıldır sınır güvenliğimizi sağlayan insanlar. İkincisi de şu anda Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz. Bu kadar şehidi boşuna vermiyoruz. Bu kadar insana da Türkiye’de boşuna kucak açmadık. Suriye’nin kuzeyinde bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan da Özgür Suriye Ordusu, orada bir Kürt devleti kurdurmamak için ayrı ayrı mücadele ediyorlar.” (AA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!