Parsatatar Kimdir – (Barattarna)

Parsatatar, Parshatatar, Paršatar, Barattarna veya Parattarna, tahmini d.1490, ö. 1510 olan ismi “düşmanları cezalandıran” anlamı taşıyan Mitanni’nin (veya Antik Çağ’da bildikleri şekliyle Naharina’nın ) Hurri kralının adıydı.

Kirta’nın oğludur. Nuzi ve en Halep’te bulunan yazıtlarda adı geçen Parratarna, ülkede siyasal birliği sağlayan ilk kraldır.

Mitanni’den gelen kaynaklar az olduğundan Parsatatar’a dair çok az kayıt var. Krallıkla ilgili bilgilerin çoğu, özellikle de erken dönem tarihi ve krallar, eyalet dışındaki kayıtlardan geliyor.

Mitanni’nin kronolojisi diğer devletlerin, özellikle Eski Mısır’ın kronolojisiyle karşılaştırılarak kralların tarihleri ​​çıkarılabilir .

Bilgiler (Halep’in başkenti olan) Alalajlı İdrimi’nin biyografisinde bulunmaktadır. Parsatatar bölgeyi fethetti ve İdrimi’yi vassalı yaptı. İdrimi Halep’in kralı oldu .

O dönemde Mitanni muhtemelen doğuda Arrapḫa’ya , güneyde Terqa’ya ve batıda Kizzuwatna’ya kadar uzanıyordu. İdrimi metinleri bize Parsatatar’ın Mitanni kralı olarak topraklarını genişlettiğini ve bu nedenle muhtemelen Mısır Tutmosid krallarıyla çağdaş olduğunu bildiriyor.

Muhtemelen, Firavun I. Thutmose’un saltanatının başlangıcında, Fırat Nehri üzerindeki seferinde , M.Ö. 1493 civarında Suriye-Filistin bölgesine yayılmacılığında karşı karşıya kalan kişi o olacaktı.

Megiddo Muharebesi’nde Firavun III. Thutmose’a karşı koymak için Kadeş hükümdarı etrafında oluşturulan isyancı koalisyonun arkasında Mitanni krallığının olduğu muhtemel görünüyor .

Parsatatar’ın ölüm tarihini muhtemelen MÖ 1425-1420 civarına tarihleyen bir Nuzi kaydında onun ölümüyle ilgili bilgilerden bahsedilmektedir.

Onun yerine oğlu Sausatatar Mitanni’nin kralı oldu.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!