Şauştatar Kimdir

Doğum: MÖ 1440
Ölüm: MÖ 1415
Babası: Perşatatar
Çocukları: Artatama I

Şauştatar, Parşatatar’ın oğluydu. Tahta çıktığı zaman ca. MÖ 15. yüzyılda babası birçok şehre Hurri yandaş krallarını yerleştirmiş, bu da Şauştatar’ın Mittani’yi bir Mezopotamya gücü haline getirmesini kolaylaştırmıştı.

Mısırlıların sürekli tehdidinden kurtulan Şauştatar, dikkatini Asur’a çevirdi. Asur’u işgal etti ve başkenti Assur’u yağmaladı ve yağmaladı.

Asur’u işgal ettikten sonra Şauştatar, ordusunu Fırat Nehri üzerinden batıya doğru çevirerek, ordusunu Akdeniz kıyılarına getirirken, yol boyunca tüm Kuzey Suriye devletlerini egemenliği altında topladı.

Mitanni’nin sınırlarını Alalakh, Nuzi, Assur ve Kizzuwatna bölgelerini kapsayacak şekilde genişletmeyi başardı.

Mitanni’nin gücünü daha güneye, belki de Filistin’e kadar genişletmeyi düşünüyordu. Ancak güney Suriye’nin büyük bir kısmı hâlâ Mitanni için uzun süredir tehdit oluşturan Mısır’ın nüfuz alanı içerisinde bulunuyordu.

Şauştatar’ın Filistin’e yayılmasının bir sonucu vardı: Mısır’la savaş. Mitanni’nin o dönemde Filistin’de önemli bir Hurri nüfusuna sahip olması avantajına rağmen, savaşı kazanmak zor olacaktı.

Ancak planlama aşamaları sırasında Şauştatar öldü ve oğlu I. Artatama , firavun II. Amenhotep ile bir ittifak konusunda pazarlık yapacaktı.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!