3800 YILLIK ANTİK KENTİN SIRRI

DUHOK’TA MİTANNİ DÖNEMİNE AİT 3800 YILLIK ANTİK KENTİN SIRRI

Arkeologlar, Zaxiko tarihi kentinin ortaya çıkarılmasının önemli olduğunu ve tarihin ortaya çıkarılması noktasında da önemli katkıları olacağını belirtiyor.

Duhok Tarihi Eserleri Müdürlüğü sorumlusu Dr. Hasan Ahmed düzenlediği basın toplantısında, “Ortaya çıkarılan tarihi kent dünyada Mitanni dönemine ait bulunan en büyük tarihi kent olarak kabul ediliyor. Dünyanın tarihi kentin nerede ortaya çıkarıldığını bilmesi gerekiyor. Mitanni dönemine ait Zaxiko kentinin ortaya çıkarılması ile Kürdistan medeniyeti tekrar gündeme geliyor” dedi.

Kürt ve Alman arkeologların ortak çalışmasıyla, Duhok’a bağlı Zaxiko bölgesinde Mitanni dönemine ait 3800 yıllık  tarihi bir kent ortaya çıkarıldı. Antik kentte çivi yazısı ile yazılmış 8 tablet de bulundu. Tabletlerin bir kısmı incelenmek üzere Almanya’ya gönderildi.

ANTİK KENTİN SIRRI

Tabletlerdeki yazılara göre,  Zaxiko tarihi kenti M.Ö. 2000’li yıllarda siyasi, ekonomik, askeri ve ticari olarak çok önemli bir kent.

Dr. Ahmed Hasan, çok sayıda antik parça, el yazması ve çivi yazısı kalıntısının bulunduğu antik şehrin Dicle Nehri’nin doğu kıyısında kurulmuş olduğunu ifade etti.

Arkeolog Aziz Maltayi, “Bölgemizin medeniyetin beşiği olduğunu tarih ile ispat ediyoruz. Dünyanın ilk medeniyeti buradaydı” diye konuştu. Mittanniler tarafından kurulan Zaxiko kenti, Duhok’a bağlı Musul Barajı bitişiğindeki Kemona köyüne yakın bir yerde bulundu.

3800 yıllık tarihi kent Musul Barajı’ndaki su seviyesinin yükseldiği dönemde su altında kalıyor, su seviyesinin düştüğü dönemde ise ortaya çıkıyor.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Coyote efsanelerinin Hikayeleri

Coyote efsanesinin tek bir hikayesi yoktur; çünkü Coyote, birçok farklı Yerli Amerikan kültüründe önemli bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!