Adıyaman'daki Perre Antik Kenti

Adıyaman’daki Perre Antik Kentinde 1800 yıllık mezar bulundu

Adıyaman’daki Perre Antik Kentinde içinde 4 iskeletin olduğu 1800 senelik lahit mezar bulundu. Kazı alanında araştırmalar sürüyor.

Perre, Pirin Adıyaman ili merkez ilçesi şehir merkezine 5 km uzaklıkta Örenli (Pirin) mahallesinde yer alan antik kent.

Antik Çağ’da Perre Antik Kent’i Helenistik dönem krallıklarından Kommangene Krallığı’nın beş büyük şehirlerinden biri olduğu antik kaynaklarda geçmektedir.

Antik kent Perre tarihi hakkındaki ilk bilgiler, Bizans dönemi kayıtlarında yer alan Niceaia- Birinci İznik konsili toplantısı için Eyalet adına temsilci gönderdiği antik belgelerden anlaşılmaktadır.

Kommagene Uygarlığının beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kentinde kazılar 3 ayrı bölgede devam ediyor.

Çalışmalar, nekrepol alanının kuzeyinde bulunan yerleşim yeri, merdivenli yapı ve mozaikli alanda yürütülüyor.

2009 senesinde meydana getirilen kazılarda ortaya çıkarılan mozaikli alanda, bu sene lahit mezar bulundu.

“Bulunan iskeletler 1800 yıllık

Bir metre kalınlığında 2 metre uzunlukta ve ortalama 2 ton ağırlığında olan lahit mezarın kapağı kazı kadrosu ve işçiler tarafınca açıldı.Mezarın içinde 4 insan iskeleti bulundu.

150 metrekare büyüklüğünde bir bölümü tahrip olmuş mozaikte, ek olarak kartal kabartmalarının bulunmuş olduğu bir kabir odası bulunuyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “2009 senesinde ilk defa yapmış olduğumuz kazılar ile bazilikada 5. asır taban mozaiği denilen bir yapıya ulaşmıştık. Bu mozaikte orta sahnede ‘cennet sahnesi’ dediğimiz asma dalı içinde yaban keçileri ve öteki hayvan betimleri yer alıyordu. 2022 senesinde ise Adıyaman İl Özel İdaresi’nin desteği ile ikinci etap ihaleyi gerçekleştirdik ve ihalenin dördüncü gününde yapmış olduğumuz kazılarda sanduka tipi bir kabir, üstünde kapağı bulunan bir kabir yapısına ulaştık. Bu kapağı kaldırdığımız da ise 4 bireye ilişik iskelet tespit ettik. Bu iskeletlerin günümüzden 1800 sene öncesine ilişik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Adıyaman’daki Perre Antik Kentinde içinde 4 iskeletin olduğu 1800 senelik lahit kabir bulundu. Kazı alanında araştırmalar sürüyor.

Antik Perre şehrinin en önemli özelliği arasında; diğer antik yerleşimlerinden farkı bir tepe üzerindeki kayalara şekil verilerek yerleşimin kurulduğu ve yapılarının bölgeden herhangi bir kesme blok taşının gelmediği sadece kayaların üzerinde dönemin mimar ya da kent halkı tarafından işlem yapılarak şekil verildiği ve kent mimarisine dahil edildiği görülmektedir.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!