SEYITXANÊ BOYAXÇÎ

DENGBÊJ SEYIDXANÊ BOYAXÇÎ KİMDİR

Kimlikteki adı Seydo Şimşek olan Seyidxanê Boyaxcî, 1933 yılında Diyarbakır’a bağlı Ergani ilçesinin Lexeri köyünde dünyaya geldi.

Neredeyse bütün yaşamı zorluklarla geçen Boyaxçi, 2 yaşında annesini, 4 yaşına geldiğinde ise babasını yitirir.

Annesiz babasız kalan Boyaxçi amcası tarafından büyütülür. Okula gönderilmeyen Boyaxçi’nin çocukluğu çobanlık yaparak geçer.

Henüz 15 yaşındayken Diyarbakır merkezde bulunan halasının yanına yerleşir ve bir dahada köye geri dönmez. Diyarbakır’da 25 yıl sürdüreceği ayakkabı boyacılığı işine başlar.

Yaşamı boyunca ekonomik zorluklarla boğuşan Boyaxçi, meyan kökü satar, sepet hamallığı yapar, amelelik, çöpçülük derken birçok işle uğraşır.

Çok çalışır, biraz para biriktirerek evlenir. Evlendikten sonra doğan 7 çocuğunu yitirir.

Doğan her çocuğu hastalıktan vefat eder. Peş peşe 7 çocuğun acısı onu çok yıpratır ama o yinede hayata umutla tutunur.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde temizlik personeli olarak çalışmaya başlar, mesai bitimi sonrası yine Dağkapı’da boyacılık yapmaya devam eder.

Boyaxçi, Diyarbakır Sur’da bulunan Dengbêj Evi’nde gelen müzikseverlere uzun süre kılamlarını seslendirir.

Yaşlılık günleri zor geçen Boyaxçi önce felç geçirir daha sonra uzun süren hastalıklarla mücadele döneminden sonra 5 Temmuz 2020’de 87 yaşındayken vefat eder.

 

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

SİVEREK

SİVEREK KÜRT MÜ?

Siverek, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı ilçelerden biridir. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır, Kürtlerin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!