FRANSA'DAKİ KÜRTLER

FRANSA’DAKİ KÜRTLER KİM

Kıta Fransa’sı, güneyde Akdeniz’den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L’Héxagone, okunuşu: “l’e-gza-gon”) olarak adlandırırlar.

18 ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurt içi hasılası ve 7. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır. Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüz ölçümü en büyük olanıdır.

Tahmini 65.1 milyonluk nüfusuyla Fransa, dünyada en yüksek nüfusa sahip on dokuzuncu ülke ve Avrupa Birliği içinde Almanya’dan sonra ikinci kalabalık ülkedir.

Ülkenin en büyük kentleri, Paris, Marsilya, Lyon, Lille, Toulouse, Nice ve Nantes’tır.

Fransa’daki Kürtler, Fransa’da yaklaşık 100.000 ile 200.000 arası Kürt yaşadığı tahmin edilmektedir. Kimi kaynaklar bu sayıyı 500 bin kadar göstersede bunun abartılı bir rakam olduğu açıktır.

Fransa’da Türkiye, Suriye, Irak ve İran başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göç eden Kürtlerin sosyal, siyasal ve ekonomik nedenlerle göç ettikleri görülmektedir. Ekonomik gerekçelerle yaşanan göçlerin ana gövdesi 1960’lı yıllardan sonra gerçekleşmiştir.

Fakat Türkiye’den en yoğun göçlerin siyasal sebepler yüzünden yaşandığı görülmektedir. Fransa 12 Eylül Darbesinden sonra çok yoğun göçe maruz kalmıştır yine 90’lı yıllarda PKK’nin eylem ve etkinliklerinin artmasıyla mülteci statüsünde Fransa’ya yerleşenler olmuştur.

Türkiye’nin her şehrinden gidenler olmakla beraber, Kürtlerin önemli bir kısmı Dersim, Maraş ve Elâzığ İllerinden göç eden Alevilerdir.

Binlerce siyasi Kürt mülteci 1980’ler ve 1990’larda Irak ve İran’dan kaçarak Fransa’ya yerleştiler. Irak’ta yaşanan Halepçe ve Enfal Katliamları bu göçün ana sebebidir.  İran’da Humeyni rejiminin başa gelmesiyle baskı gören Kürtler Fransaya göçmek zorunda kalmıştır. En son yaşanan Suriye İç Savaşı ile de bir çok Kürt Fransa’ya kaçmak zorunda kalmıştır.

Fransada ki Kürt Dernekleri

  • Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi
  • Association Franco-Kurde pour l’Ouverture Culturelle (AFKOC)
  • Paris Kürt Enstitüsü
  • Mizgefta Feqiyê Teyran (Marsilya Feqiyê Teyran Camii)
  • Demokratik Kürt Toplum Merkezi

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!