Marcus Licinius Crassus

Marcus Licinius Crassus Kimdir, Hayatı

Marcus Licinius Crassus ( / ˈkræsəs / ; MÖ 115 – 53), Roma Cumhuriyeti’nin Roma İmparatorluğu’na dönüşmesinde kilit rol oynayan Romalı bir general ve devlet adamıydı . Sık sık “Roma’nın en zengin adamı” olarak anılır.

Crassus kamu kariyerine iç savaş sırasında Lucius Cornelius Sulla’nın komutasında askeri komutan olarak başladı. Sulla’nın diktatörlüğü devralmasının ardından Crassus, emlak spekülasyonu yoluyla muazzam bir servet elde etti.

Crassus, Spartacus liderliğindeki köle isyanına karşı kazandığı zaferin ardından, konsüllüğü rakibi Büyük Pompey ile paylaşarak siyasi öneme yükseldi.

Julius Caesar’ın siyasi ve mali hamisi olan Crassus, Birinci Üçlü Yönetim olarak bilinen resmi olmayan siyasi ittifakta Sezar ve Pompey’e katıldı .

Üç adam birlikte Roma siyasi sistemine hakim oldular, ancak üç adamın hırsları, egoları ve kıskançlıkları nedeniyle ittifak uzun sürmedi.

Sezar ve Crassus ömür boyu müttefik olsalar da, Crassus ve Pompey birbirlerinden hoşlanmadılar ve Pompey, Sezar’ın Galya Savaşları’ndaki muhteşem başarılarını giderek daha fazla kıskanmaya başladı.

İttifak, MÖ 56’daki Luca Konferansı’nda yeniden istikrara kavuşturuldu ve ardından Crassus ve Pompey yeniden ortaklaşa konsül olarak görev yaptı.

Crassus, ikinci konsüllüğünün ardından Roma Suriye’sine vali olarak atandı. Crassus, Roma’nın uzun süredir doğudaki düşmanı olan Part İmparatorluğu’na karşı askeri bir kampanya için Suriye’yi fırlatma rampası olarak kullandı.

Crassus’un seferi feci bir başarısızlıkla sonuçlandı ve Carrhae Savaşı’nda yenilgisi ve ölümüyle sonuçlandı .

Crassus’un ölümü, Sezar ve Pompey arasındaki ittifakı kalıcı olarak bozdu, çünkü onun siyasi nüfuzu ve zenginliği, iki büyük militarist arasında denge oluşturuyordu.

Crassus’un ölümünden sonraki dört yıl içinde Sezar, Rubicon’u geçti ve Pompey ve optimates’e karşı bir iç savaş başlattı.

Kronoloji:

MÖ 115 – Crassus, Publius Licinius Crassus’un üç oğlundan ikincisi olarak Roma’da doğdu (MÖ 97, MÖ cens. 89);
MÖ 97 – Babam Roma’nın konsülüdür ;
MÖ 87 – Crassus, Marian güçlerinden Hispania’ya kaçtı ;
MÖ 84 – Marius’a karşı Sulla’ya katılır;
MÖ 82 – Kasım ayında Kalends’te yapılan iç savaşın belirleyici savaşı olan Colline Kapısı’nda Sulla’nın ordusunun muzaffer sağ kanadına komuta eder ;
MÖ 78 – Sulla baharda ölür;
MÖ 73 – Spartacus İsyanı , muhtemelen Crassus’un praetor olduğu yıl (bunu MÖ 75 ile 73 arasında yapmış olması mümkündür);
MÖ 72 – Her iki konsülün rezil yenilgisinin ardından Crassus’a Spartacus’a karşı savaşın özel komutanlığı verildi ;
MÖ 71 – Crassus baharda kalan köle ordularını yok eder ve yazın konsül seçilir;
MÖ 70 – Crassus ve Pompey’in Konsüllüğü ;
MÖ 65 – Crassus, Quintus Lutatius Catulus ile birlikte sansürcüdür ;
MÖ 63 – Catiline komplosu ;
MÖ 59 – Sezar’ın konsül olduğu ilk Üçlü Yönetim kuruldu ;
MÖ 56 – Lucca’daki Konferans ;
MÖ 55 – Crassus ve Pompey’in ikinci konsüllüğü , Crassus’un Kasım ayında Suriye’ye gitmesi;
MÖ 54 – Partlara karşı sefer ;
MÖ 53 – Crassus Carrhae Savaşı’nda öldü.

AYRICA BAKIN

Hangi besinlerde çinko bulunur?

Tabloda, çinko bakımından zengin bazı yiyecekler verilmiştir: 1. Kırmızı et (örneğin: sığır eti, kuzu eti, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!