SERHADO

SERHADO KİMDİR

Kürtçe Hip-Hop müziğin genç sesi Serhado’nun ailesi Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Halax köyündendir. 1984 yılında İsveç’in başkenti Stocholm’de dünyaya gelir. İsveç Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinden biridir. Onunda ailesi diğer birçok Kürdün kaderini yaşar ve 1970 yılında İsveçe yerleşir.

Verdiği bir röportaj’da kendisini şöyle anlatır:

”Avrupa’da doğdum. İsveç’in başkenti, Stockholm’de. Şu an 25 yaşımdayım. Hip pop’a da tam olarak 13 yaşında İsveç’te başladım ama tanımam daha erken bir yaşta oldu. 6 yaşındayken müzik marketi olan bir yakınımın dükkânına ziyarete gittim. Bana istediğin cd’yi alabileceğimi söyledi. Üzerlerinde elbiselerini ters giymiş iki siyahî hip-hop’çunun bulunduğu bir albüm kapağı çok dikkatimi çekti. Çok doğal gelmişti bana. Albümü aldım ve dinlemeye başladım ondan sonra. Hip-hop’a böyle başladım diyebilirim.”

Hip-hop müziğe bakışınıda şöyle dile getirir:

”Ben hip pop’a başladığımda şanslıydım, Amerika’da o dönem Los Angeles ve New York tarzı denilen iki farklı hip-hop türü vardı. Los Angeles çetelerin yeri olarak bilinir, ne kadar pislik varsa içinde barınır buradaki şarkıların içeriği de bunun üzerindir. Fakat ben daha çok New York hip-hop tarzı üzerinde yoğunlaştım. Çünkü New York tarzı, daha çok sisteme karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştı. Bu açıdan aslında hip-hop New York’ta doğmuştur ve daha önde. Benimde ilgimi çeken zaten Los Angeles’teki çeteler, silahlar, uyuşturucu, kadın değil de New York oldu. Çünkü New York tarzı hip-hop sistemin kendisine bir isyan ve tepkidir. Fakat bugün hip-hop ta bozuldu. Çünkü sistem kendisine yönelen bu tarzın önünü almaya çalıştı fakat başaramadı. Önünü kesmeyi başaramayınca da bu defa kendisine göre ayarlamaya, kendi içine katmaya çalıştı. Böylelikle kapitalist sisteme hizmet eden bir forma dönüştürdü. Gerçek hip-hop’ta bu yok.”

Genç yaşlarda müzik söylemeye karar veren Serhado Kris Kros adlı hip hop grubu ile tanışır. Kendi vatanından uzak olmanın getirdiği dilsel, düşünsel ve kültürel zorlukları yaşar. Her ne kadar Kürtçe söylemeyi başaramayacağından korkarak İsveç’çe söylemeye başlasada zaman içerisinde Kürtçe söylemeye ve yazmaya başlar.

Yaşadığı dilsel zorlukları şöyle anlatır:

”Zaten sanat bir aktarım türü. Başladığımda beni en çok zorlayan tabii ki bu tarzı Kürtçe söylemem oldu. Yani hip-hop konusunda dört dörtlük olduğumu iddia etmesem de bir eksiğimin olduğunu düşünmüyorum ama yinede beni en çok zorlayan Kürtçe oldu. Hala çok eksikliğimin olduğunu söyleyebilirim. İlk albümde bu sıkıntıyı çokça yaşadım. Çünkü bu tarzda Kürtçe bir albüm yapmak ve devamını getirmek oldukça zordu. İlk önceleri İsveççe düşünüp, Kürt yazıyordum şarkıları. Düşüncelerimi ve hislerimi dile getirmeye zorlanıyordum. Bu yüzden de yanımda sözlük taşıyordum. Fakat bu eksikliğimin üzerinde çok çalıştım ve onu gidermeye gayret ettim. Bugün arkama dönüp baktığımda ilk albümüm de Kürtçe çok eksikliğimin olmasından dolayı oldukça utanıyorum.”

Kürt Hareketinden etkilenen Serhado bütün sözleri kendisine ait ilk albümü “Xewna Jiyan”ı Mart 2007 tarihinde çıkarır. Albümünde Kürt sanatçılardan Xero Abbas, Beytocan ve Hesen Şerif kendi şarkılarıyla ona düet yapmıştır. M. Şexo’nun “Keçên Kurdan” adlı şarkısını hip hop ile ustaca harmanlamış ve “Lo Dilo”adlı şarkının sözlerini Brader ile birlikte yazmıştır.

ALBÜMLERİ:

  • Xewna Jiyan (2007)
  • Xeyala Evîn (2009)
  • Bihuşta Xeyalan (2013)
  • Hêvî (2020)
  • Hip Hop Kurdi (2007)
  • Ax (2021)

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda
yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Simurg kimdir ve hangi özelliklere sahiptir?

Simurg, mitolojik bir kuş figürüdür ve Pers, Arap, Türk ve Kürt mitolojilerinde önemli bir yer …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!