Siyanür sızıntısı

Siyanür sızıntısına takipsizlik kararı

TTB’nin, İliç’te siyanür sızıntısıyla ilgili yaptığı suç duyurusuna, “Solüsyon temizliği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan’ın İliç ilçesinde üretim yapılan altın madenindeki siyanür sızıntısı ile ilgili Anagold Madencilik ve yetkili kamu görevlileri hakkında, 11 Temmuz 2022 tarihinde suç duyurusunda bulundu. Savcılık, 4 ay sonra “Solüsyon temizliği” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

SİYANÜR SIZINTISI VAR, SORUŞTURMA YOK

Suç duyurusuna dair 21 Haziran’de 02.45-05.00 saatleri arasında sızıntı olduğunu doğrulayan Erzincan İliç Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim’de Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Anagold Madencilik ile yaptığı yazışmalar sonucu siyanür içerikli solüsyonun temizlendiğini gerekçe göstererek takipsizlik kararı verdi.

Bölgede yapılan denetimler ve hazırlanan bilirkişi raporları sonucunda siyanür sızıntısının olası zararlarının giderildiğini belirten başsavcılık, şirkete ‘Çevre Kanunu’na aykırılıktan 16,4 milyon TL ve prosedür uygunsuzlukları nedeniyle de 132 bin TL para cezası uygulandığını, tesisin ise gerekli tedbirler tamamlanıncaya kadar faaliyetlerinin durdurduğu bilgisini paylaştı.

TTB, takipsizlik kararına karşı itiraz haklarını kullanacaklarını belirterek, “Çöpler Altın Madeni İşletmesi acilen kapatılarak binlerce ton tehlikeli atığın, liç yığınlarının, pasa dağlarının bilimsel yöntemlerle zararsız hale getirilmesi için mücadeleyi sürdüreceğiniz” açıklaması yaptı. (MA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Cengiz Çandar

Cengiz Çandar Kimdir, Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da okudu. Ortaokulu Talas Amerikan Okulu’nda tamamladı. …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!