Bedros Zaroyan Kimdir

Ermenisi yazar ve yazı işleri müdürü Bedros Zaroyan, (Ermenice: Պետրոս Զարոյեան) 6 Aralık 1903 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Karapet Zaroyan’ın oğludur.
İlk eğitimini Balat Khorenian Okulu’nda aldı ve sonrasında 1918 ve 1922 senelerinde Getronagan Lisesi’nde öğrenim hayatına devam etti.

1922-1923 yıllarında Marsilya’ya yerleşti ve 1933 yılına kadar orada yaşadı.

İstanbul’daki eğitim yıllarından beridir tanıdığı üvey kardeşi Zareh Vorpuni ile Marsilya’da Nor Havadk (Türkçe: Yeni İnanç) mecmuasını yayınladılar.

Daha sonraları Paris bölgesindeki Aulnay-sous-Bois’ya yerleşti ve bir süre Abaka (Ermenice: Ապագայ) gazetesini yönetti ve gazetedeki pozisyonunu Kegham Atmacıyan ile beraber Meşaguyt adında edebi mecmuayı yayınlamak için bıraktı.

1938 yılının Ekim ayında üvey kardeşi Zareh Vorpuni ile 1939 Mart ayına kadar 4 sayı yayınlanan Lusapats (Ermenice: Լուսաբաց, Türkçe: Şafak) dergisini yayınladılar.

Ayrıca Anahit, Menk, Zvartnots ve Baykar mecmularıyla da çalıştı.

Krikor Belediyan onu şöyle anlatır: «kavgacı demek istemiyorum, hareketli bir karakterdir. Sadece dergiler yayınlayıp ve dergiler yönetmedi, gönüllü olarak provokatif eleştiri çalışmaları da yapar. Sınıf arkadaşlarından çok öğretmenlerini sıkıştıran bir öğrencidir ayrıca yaratıcı metinler de yazmıştır.» Komünistlere yakın olmuştur.

II. Dünya Savaşı sonrasında Arevmoudk (Ermenice: Արեւմուտք, Türkçe: Batı) mecmuasına katıldı, daha sonra da 1954 ile 1955 yılları arasında Hay Midk (Ermenice: հայ միտք, Türkçe: Ermeni Aklı) mecmuasını yönetti.

Aynı sene Kıbrıs Melkonyan Kolejinde öğretmen kadrosundaydı fakat 2 sene sonra Marsilya bölgesine yerleşmek için Fransa’ya geri döndü.

Sonrasında 1961 yılında yayınlanan Kragan Amsatert (Ermenice: Զրական ամսաքերթ, Türkçe: Edebî Gazete)’te editör ekibinde yer aldı.

9 Ocak 1986 tarihinde Sarcelles’de yaşamını yitirdi.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!