KURMANC BAKURİ

KURMANC BAKURİ KİMDİR

Kimlik ismi Sirwan olan Kurmanc Bakuri 08/05/1971 tarihinde Duhok kenti Akre ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Müziğe küçük yaşlarda ilgi duyan Bakuri, Kürtçe, Türkçe, Farsça, Arapça şarkılar seslendirdi. Kürtçede dengbeji tarzın çok sevilen ismi olan sanatçının ailesi, Güney Kürdistan’da gelişen Kürt Özgürlük Mücadelesinin o dönemin Irak hükümeti tarafından kanlı bir şekilde bastırılması nedeniyle İran’a göç eder.

Müzik Tesisatı işiyle uğraşan Bakuri, 2000’li yıllarda İrana yerleşir. Bazı arkadaşlarına kiraladığı Müzik Tesisatları yakıldığı için arkadaşlarıyla kavga eder. Bu anlaşmazlık yüzünden İran’dan ayrılır ve 2004 yılında İstanbul’a yerleşir. 2008 yılına kadar İstanbul’da yaşayan Kurmanc Bakuri 2009 yılında tekrar Duhok’a doğduğu yere geri döner. Bakuri şu an Duhok’da yaşamını devam ettirmektedir.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı olan Duhok şehri 500.000’e yakın nüfusu ile çoğunluğunu Kürtlerin ve Süryaniler’in oluşturduğu görülmeye değer şehirlerimizdendir. Bazı kaynaklara göre Duhok  “küçük köy” anlamına gelmektedir.

Dengbeji müziğin beğeniyle dinlenen sesi Kurmanc Bakuri müziğe gönül vermiş Duhok doğumlu  sanatçılarımızdandır.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

NACİ KUTLAY

NACİ KUTLAY’IN HAYATI VE ESERLERİ

M. Naci Kutlay, 10 Ağustos 1931 tarihinde Ağrı’nın Tendürek Köyü’nde dünyaya geldi.  İlkokulu ve ortaokulun …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!