M. ŞAKIRÊ KOÇER

M. ŞAKIRÊ KOÇER KİMDİR

Her ne kadar M. Şakir Koçer ya da M. Şakirê Koçer olarak biliniyor olsam bile benim resmiyetteki ismim Mehmet Şakir Parlar’dır. Ben 1963 te Bitlis/Hizan ilçesinde dünyaya geldim.

Ben yedi yaşında evimiz Tatvana yerleşti. Tatvanda büyüdüm, liseyi tatvanda bitirdim. 1992 de Van’a yerleştim, Tıp fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde memur olarak işe girdim. Üç yıl aradan sonra bazı sebeblerden dolayı memurluktan istifa ettim ve İstanbul’a taşındım.

1999 da tekrar Tatvana geri geldim. Hala Tatvanda ikamet etmekteyim. Evliyim kız/erkek çocuklarım var ve hepsi de üniversite mezunu, işini kuran var, kuramayan var, evlenmiş olan var, evlenmemiş olan var. Bu güne kadar geçim ve
iaşemi esnaflık ve serbest ticaret yaparak sağladım.

Ömür merdivenlerinde manevi kişiliğimi ve kimliğimi inşa etmek için de boş durmadım. Bir çok serencam geçirdim, bir çok çevre ve camia ile ilişki ve çelişkiler yaşadım, şair/yazar/ ve aktivist bir yanım da temayüz etti ömür merdivenlerinde. Kürtçe şiir kitapları telif ettim, gazetelerde, dergilerde, internet sitelerinde yıllarca periyodik köşe yazılarım ve şiirlerim yayınlandı.

Bazen tutuklandım bazen göz hapsine tabi tutuldum ve hala yurt dışı yasağım devam ediyor. Yine ömür merdivenlerinde bir çok defa dernek, vakıf ve benzeri sivil toplum kuruluşlarında bulundum, kurucuları arasında oldum ve yöneticiliğini yaptım ve hala HAKPAR/Tatvan İlçe Başkanı olarak görev başındayım. Özcesi benim bir dinim ve bir ülkem var, dinimi ihya ülkemi inşa derdindeyim. Gerçekliğim ve amaçladığım budur..

Yayınlanmış kitaplarım şunlardır:

-Nalînên Min/1991

-Xewnê Rojên Ronî/1994

-Çerxa Felekê/1998

-Guantanamo/2003.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

VİCDANİ RET BELGESELİ

VİCDANİ RET BELGESELİ – (Ret: 1111)

Dünyanın bilinen ilk vicdani retçisi, Roma İmparatorluğu dönemi Kuzey Afrika’sındaki Numidiya topraklarında yaşayan 21 yaşındaki …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!