Piyale Madra

Piyale Madra Kimdir, Hayatı

Piyale Madra, 1958 senesinde Ankara’da dünyaya geldi.
Asıl ismi Piyale Gülcügil’dir.

Babası eski bakanlardan Mustafa Gülcügil’dir.
Bir abisi bulunmaktadır.

Piyale Madra, lise öğrenimini Ankara’da tamamladı.
Daha sonra 1974 senesinde Fransa’ya gitti ve Fransa’nın Grenoble şehrinde bulunan bir Güzel Sanatlar okulu olan Ecole des Beaux-Arts, Grenoble’de okudu.

1977 senesinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksekokulu Grafik Bölümü’nü bitirdi.

Grafik çalışmalarını 1981 senesinde İsveç Stockholm’de devam ettiren Piyale Madra’nın 1981 senesinde Milliyet gazetesinde başladığı Piknik karikatür dizisini bir yıl sonra geçtiği Cumhuriyet gazetesinde 9 sene boyunca yayımlanmaya devam etti ve bir derleme olarak 1992 senesinde Türkçe ve İngilizce olarak kitaplaştırdı.

Piknik karikatür dizisini çizdiği senelerde bir yandan da Cosmopolitan dergisine “Kadınlar ve kadınlar” ismi altında tam sayfa çizimler yapıyordu.

Yeni Yüzyıl gazetesi kuruluş aşamasındayken, Piyale Madra’dan bu tarz çizimler istedi ve Ademler ve Havvalar başladı.
Piyale Madra’nın bir diğer karikatür dizisi olan Ademler ve Havvalar 1994 senesinde Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımlanmaya başladı ve sonrasında 1998 senesinde Radikal gazetesine geçti ve 2014 senesinde kadar orada devam etti.

1998 senesinde Ademler ve Havvalar’ın ilk kitabı, 1999 senesinde Ademler ve Havvalar II isimli kitabı ve 2001 senesinde Küçük Ademler ve Küçük Havvalar kitabı çıktı.

Ademler ve Havvalar III de 2003 senesinde çıktı.
Piyale Madra, daha sonra Hürriyet Daily News gazetesinde devam etti.

Ademler ve Havvalar ayrıca yedi kitaplık bir seri olarak yayımlandı.

Piyale Madra, Türkiye’nin yanı sıra, Belçika, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde pek çok sergi açtı; İtalya’daki sergisi Premio Satira Politica’ya (Politik Hiciv Ödülü) değer görüldü; İstanbul’da Paul Gillon ile birlikte, Paris’te Jean Plantu ile ortak sergilerde bulundu.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Cartooning for Peace (Barış için Karikatür) sergilerine katıldı.
Piknik ile Ademler ve Havvalar animasyona dönüştürüldü; Türkiye ve yurtdışında yayımlandı.

İspanyol televizyonu Canal Metro, dizinin İspanyolca yayın haklarını satın aldı.

2006 senesinde DHL Express ve Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile yurtdışı iletişim kampanyasına destek vererek Türkiye için tanıtıcı çalışmalarda bulundu.

Piyale Madra, akademisyen Ömer Madra ile hayatını birleştirdi ve ikili sonra boşandı. Sinema ve tiyatro oyuncusu Esme Madra (d. 1987) isminde bir kızı bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

İbrahim Hacıosmanoğlu Kimdir Hayatı

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 21 Şubat 1966 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde  dünyaya geldi.12 çocuklu bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!